Надявам се кризата, да не роди грозна диктатура: Тома Ушев

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. 

Ще намерят ли партиите формула за управлението? 

Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? 

Политическото бъдеще на страната коментира пред БНР Тома Ушев, автор в дясната платформа „Консерваторъ“.

БНР: Очевидно в Парламента процедурата за избирането на председател не може да бъде задействана. Не повелява ли обаче традицията шеф на НС да бъде представител на най-голямата група? Може би пък има уловка, която ни убягва?

„Така повелява традицията, така повелява и здравият разум, но това, което мисля, че ни бяга в момента, е нежеланието на партиите въобще да има парламент, което води до тези абсурдни действия, на които сме свидетели“.

БНР: Съществува ли вариант партиите да не искат председател на НС да бъде някой от ГЕРБ заради промяната в Конституцията, която повелява служебното правителство да бъде връчено сред определен брой от хора, сред които е и шефът на парламента?

„Това е може би най-важният скрит мотив. Поначало председателят на Парламента е една фигура, която по Конституция се явява трета в държавата. Не само че е подходящ избор за служебен министър-председател, има и други важни функции. Настрани от тези функции, прилежащи на длъжността, при нас като че ли липсва въобще някаква цялостна визия за това как трябва да се случва управлението, защото дори да приемем, че председателят на Парламента ще бъде наложен като една компромисна фигура, това трябва да стане следствие на един открит диалог между партиите и широката общественост. Ние не виждаме нищо такова. Няма опити за такъв диалог, а само за спъване дейността на парламента„.

БНР: Хората вероятно си мислят, че това, което виждат, са опити да се излезе от кризата. Аз тези преговори ги намирам леко за комични, по-скоро опит за отбиване на номера, отколкото да се търси развитие напред.

„От което пък можем да направим извода, че ситуацията в страната, имам предвид реалната ситуация, а не това, което е общоизвестно като състояние на нещата, явно е прекалено забатачена и никой не желае да поеме отговорността на властта„.

БНР: В главата ми изплува мисъл на Александър Стамболийски, наблюдавайки случващото се. Кое е по-добре: ужасен край или ужас без край?

„Така или иначе безкраят е нещо, което съществува само във философската абстракция. Край ще има, рано или късно. Това, което си мисля аз, е че се приближаваме към такъв край. Той най-вероятно ще бъде свързан с някакво преустройство на политическия модел у нас. От сега бързам да успокоя всички, че такова преустройство няма как да бъде нещо по-различно от повърхностна промяна на системата, но играчите ще продължат да бъдат същите, които наблюдаваме в момента. Една такава промяна ще донесе успокоение както в избирателите, така и в партиите, че нещата се случват вече по друг начин и системата ще бъде закърпена, така да се каже„.

БНР: В момента нашите народни представители са положили клетва, а съдът трябва да разгледа дали те са в парламента законно. Абсолютна какафония е.

„То не е ясно и дали самите те няма да решат да касират изборите, защото доколкото разбирам – имат такива правомощия. Точно по тази причина ситуацията, в която се намираме, няма как да не бъде предпоставка за реформиране на самия вид на властта, който наблюдаваме в момента. Дали ще вървим към президентска република или към нещо друго… едва ли някой е предлагал двукамерен парламент, което е по-разумното решение. Предстои да видим“.

БНР: Моите впечатления са, че основният принцип на нашата политическа сцена е „врагът на моя враг е мой приятел“. Да върнем лентата: демократични представители дебаркираха при Росенец. Изведнъж излиза, че тези хора са забравили кой е Ахмед Доган, срещу когото отидоха да протестират. Как да си обясним това статукво, в което големият враг е Пеевски, а Доган остава в сянка…

„Не че са забравили кой е Ахмед Доган и са го считали за голям враг, по-скоро се случва нещо друго: това, което ни се представя за политически сюжет в момента, е една нестихваща предизборна риторика. Ако трябва да направя една аналогия с изборите в САЩ, мнозина наблюдатели констатираха, че кампанията на Доналд Тръмп, с която той спечели настоящите избори, на практика не е спирала от 2016. При нас е аналогично, предизборната кампания никога не спира. Правят се какви ли не представления, за да се привлече общественото внимание и да се привлече вотът на избирателя. Обаче в действителност ние всички сме подочували или виждали случайно, че всички тези хора зад кулисите нямат проблем да си честват рождени дни заедно, да се снимат, да ходят на какви ли не увеселения, на които да правят своите задкулисни договорки, така че ситуация като Росенец е просто един PR и нищо повече. Затова изглежда нелепо на фона на това колко бързо тече политическото време у нас, колко бързо остарява, колко бързо спира да е неактуална… може би има един друг пласт, че Пеевски, който се оформи парадоксално като антисистемен играч или поне като такъв се опитват да ни го представят – една политическа Годзила, срещу която останалите партии удобно се събират„.

БНР: Съвсем хипотетично, колкото и да е неудобно да се изрече, не е ли по-адекватно Пеевски да бъде официално във властта? Така ще знаем какви точно са правомощията му. Така неговата сила ще бъде използвана за прогреса на един кабинет, отколкото да остава в Задкулисието…

Това е хитър ход, с който реално влиянието на Пеевски ще бъде неутрализирано, защото ако му се даде власт, той, като всеки, на който е била давана власт през последните 30 години, ще бъде изхабен и неутрализиран за бъдеще. Същевременно обаче това е много труден ход, тъй като би означавало политическо самоубийство за хората, които ще му станат съучастници. По тази причина едва ли ще станем свидетели на нещо такова. Не мисля, че реалната власт е нещо, което устройва и самия Пеевски. Тогава ще бъде принуден да взема решения и същевременно ще му бъде намалена възможността да действа чрез компромати и подкупи, както до момента най-вероятно действа“.

БНР: Параграф 22: хората, които се стремят да оформят т.нар. санитарен кордон срещу Пеевски, не са ли същите, които му помогнаха да укрепи своето присъствие, своето влияние? Да се сетим за назначенията в МВР, които често се спекулират като доверени хора именно на лидера на ДПС-Ново начало.

„Може да го погледнем и от друг ъгъл, че именно той им помогна те да се закрепят. Ако го нямаше него като плашило, нямаше да имат и те повод за определени действия и за определена риторика, с която печелеха избиратели. Сделката със сигурност, в образен смисъл го казвам, е била изгодна и за двете страни„.

БНР: Беше ли изборният ден толкова опорочен, колкото се твърди?

„Със сигурност станахме свидетели на какви ли не неща. Всички видяхме клипчетата, които циркулират в социалните мрежи. Със сигурност изборният процес у нас е по всякакъв начин компрометиран. Ако изборите бъдат касирани, това означава системата да признае своята нелегитимност като такава. Съответно да се тръгне към промените, за които говорихме по-рано. Касирането на изборите в случая е тест за самите хора в парламента и за КС, не толкова за обществото ни като цяло. Обществото ни явно има огромен проблем с това да провежда изборите по европейски – честно и без особени измами“.

БНР: Друга тема, която се налага в последните дни. Аз бих го определил като клише, но това е мое мнение. От ПП-ДБ говорят, че трябва да се защити фундаментът на демокрацията. Кой е този фундамент според Вас?

„Фундаментът на демокрацията, ако има едно нещо, а не няколко неща, защото аз вярвам, че са няколко неща… на първо място е доверието и взаимното уважение между гражданите. Не на последно място е и институциите и институционалността като феномен в нашето общество. Ние сме общество с изключително слаби институции, ние сме общество с изключително слабо доверие между отделните граждани. Тези два компонента при нас не играят ролята, която трябва да играят„.

БНР: Ако се върнем 4 години назад през 2020 година: онези „пожари“ ни накараха да се замислим, че повече няма да видим Борисов на сцената. Вчера обаче той размишлява как е единственият, който е достоен и подготвен да бъде премиер. 

„Дали е достоен го определят избирателите. Това, което виждаме, е че голяма част от избирателите го припознават като такъв, но не достатъчна част от българския народ гласува своето доверие. Тоест при всяко положение той самият трябва да осъзнае, че това, което е било преди 2020 година, остава в историята на страната. Че не може да управлява еднолично или с малки и крехки коалиции, както го е правил до момента. И Борисов трябва да приеме този важен урок, че трябва да започне да преговаря, да отчита различните интереси в социалните групи, които са отразени електорално в НС… а може би и да погледне към друга фигура, която да го наследи на този иначе толкова сладък пост„.

БНР: Минаха доста години вече, а именно партията на Борисов е водеща в страната. Каквото и да се случва, ГЕРБ поддържа популярност от 23-26 %. Аз смятам, че тази формация има доста грехове. Защо ГЕРБ получава такова доверие от обществото ни?

„ГЕРБ получава това твърдо доверие по една много ясна причина: зад тези 15тина години, в които беше на власт, по някакъв начин ГЕРБ като партия успя да изгради институции или да се слее с институции, а има и твърди структури на места. Много от тези неща са верни. Тези институции, с които се е сляла или е изградила, са и хората, които подкрепят партията, които я припознават и налагат като една партия на стабилността. В някакъв смисъл това не е лъжа, защото действително през този период имаше стабилност. В друг смисъл пък не е вярно, защото тази стабилност не успя да засили демократичния и граждански процес, напротив – предизвикаха недоволство в социални слоеве и се стигна по този начин до настоящата криза„.

БНР: Често в обръщение влиза твърдението, че чакаме Посолствата да се произнесат. Твърдеше се, че като минат изборите в САЩ – ще има яснота. Аз обаче тази яснота не я виждам дори след като Тръмп стана отново президент.

„Това е така, защото влиянието на посолството е изключително преувеличено. Не че го няма, но не е влиянието само на това посолство и влиянието на което и да е посолство не може да надскача влиянието на българския народ и на процесите, които текат вътре в самата страна. По тази причина може би дори самите политици търсят така да се каже някакво припознаване и придаване на авторитет като се свържат с определено посолство. Виждаме, например, както прозападните политици се свързват на думи с Тръмп и Америка, така пък от Възраждане ходят на сбирки с Руското посолство, с което се опитват да си придадат легитимност през избирателя. Това е малко странно… но както казах, влиянието на нито едно посолство не може да бъде по-голямо от влиянието на българския народ и няма как да бъде по-голямо от него. За дереджето у нас трябва да погледнем най-вече политиците, които имаме на родна сцена. Тези, които са в чужбина, си остават като един мираж или едно плашило“.

БНР: Забелязвам промяна в БСП. Когато лидер на тази иначе отиваща си бавно партия беше Корнелия Нинова, характерно беше твърдото отношение към ГЕРБ. Сега обаче нейните наследници, за част от които се твърди, че имат връзка с шефове на други партии… имат по-мек тон към ГЕРБ. 

„От ГЕРБ виждаме същото, тъй като те обявиха, че са склонни на дебат и разговор с всички партии, освен Възраждане. Явно това, което виждаме като риторика и от двете страни, е едно осъзнаване на факта, че темите от времето на Прехода и от времето, когато основният спор в българското политическо пространство, е бил дали сме капиталистическа или социалистическа страна… просто остават в миналото. В момента по-скоро въпросът е, искаш ли да управляваш и към кой геополитически фактор желаеш да се присъединиш. В случая БСП по-скоро явно показва, че желае България да бъде част от европейското семейство, а не да сътрудничи с Русия. Това е много хубаво, че го признават на избирателите си открито. Надявам се и по други теми да сме свидетели на такава откровеност“.

БНР: Вярвате ли, че такъв санитарен кордон може да премахне инструментите за нелегитимно влияние, с които разполага Делян Пеевски? Аз смея да кажа, че звучи леко нелепо.

„Звучи не просто леко нелепо. Санитарният кордон най-вероятно е просто нещо, което е хрумнало в някой PR или маркетингов отдел на партия. Не виждам как такова нещо може да бъде приложено. Ако бъде приложено, то ще бъде на цената на коалиция с ГЕРБ, която също е нежелана за партиите, които уж създават такъв кордон„.

БНР: Какво ще роди и какво няма това Народно събрание?

„Моята прогноза е, че политическият модел у нас се е изчерпал. Това, към което вървим, е нови предсрочни избори и съответно по някакъв начин ескалация на проблема и промяна на модела. Дали това ще се случи чрез Велико Народно събрание или не – предстои да видим. При всяко положение проблемът при нас може да бъде характеризиран като тежка институционална криза, изчерпване на доверието както в обществото, така явно и самите партии помежду си го нямат от доста време насам. Надявам се само кризата, която продължаваме да преживяваме в момента, да не роди грозна диктатура„.

Споделете:
Тома Петров
Тома Петров

Тома Петров Ушев е български журналист, преводач и публичен говорител. Интересите му са свързани с православното християнство, философията и геополитиката. Член на Младежкия консервативен клуб. Завършва Университета за национално и световно стопанство, София, с магистърска степен по счетоводство.