В интервю за Студио Actualno изпълнителният директор на Съюза за стопанска инициатива и редактор в “Консерваторъ”Михаил Кръстев разгледа в детайли всички въпроси, свързани с бюджета на България за 2025 година, който Министерството на финансите показа на девети декември.
Вижте видеото:
Според експерта бюджетът за 2025 година не предлага отговор на фундаменталните проблеми на българската икономика, а по-скоро ги задълбочава.
“Фискалната рамка за 2025 година е разписана при рекордно висока разходна част”, посочи Кръстев в началото на анализа си. Според него за да отговори на изискванията на Закона за публичните финанси и европейските стандарти за дефицит, е заложена оптимистична и трудно изпълнима приходна част. “Въпросът не е само в приходите, а в устойчивостта. Дългосрочната стабилност е под въпрос, когато бюджетът не отразява реалната икономическа обстановка”“, допълни той.
Грешките в бюджета за 2024: Урок, който не е научен
Кръстев беше критичен и към бюджета за 2024 година, определяйки го като “грешен в планирането и изпълнението”. “Капиталните разходи и инвестициите, които биха имали най-голяма добавена стойност за икономиката, са жертва на това неадекватно планиране”, заяви той. Според Кръстев, съществуващите механизми като швейцарското правило за пенсиите са вече “счупени”, а социалните разходи са нараснали до тежки нива за фиска.
Особено остро беше разгледан въпросът за увеличението на максималния осигурителен доход и допълнителните облагания, като например предлаганото облагане на свръхпечалбите на банките. “Увеличаването на осигурителния доход е директно изземване от бизнеса и домакинствата. Това затруднява работодателите да повишават заплатите и да остават конкурентоспособни”, обясни Кръстев. Той предупреди, че облагането на успешни сектори, като банковия, само за да се покрият дефицити, е неправилна практика, която пряко ще удари потребителите и бизнеса.
По повод предстоящото обсъждане на бюджета в Националния съвет за тристранно сътрудничество, Кръстев подчерта, че тристранният диалог е загубил ефективността си. “Много от решенията вече са заложени в нормативни актове, което обезсмисля възможността за същински дебат”, каза той. Въпреки това, Кръстев призова за възстановяване на диалога и по-добро включване на експертни становища в процеса на вземане на решения.
“Липсата на прогнозируемост отблъсква инвеститорите “
Един от основните проблеми, според Кръстев, е липсата на дългосрочна стратегическа визия. “Ниските нива на чуждестранни и български инвестиции в последните години са пряко свързани с политическата и икономическата нестабилност. Бизнесът се нуждае от сигурност и прогнозируемост”, заяви той. Според него е важно България да се адаптира към новите геополитически реалности и да използва възможностите за привличане на инвестиции, но това изисква ясно планиране и стабилност.