В телевизионно интервю, новият икономически еврокомисар Паоло Джентилони сподели, че не било нормално в ЕС да има единна валута и една централна банка, а в същото време във всяка страна да има различно данъчно облагане.
Той изрично посочи, че не може в България и Унгария да има толкова ниски преки данъци. Джентилони се закани, в неговия мандат, да се бори за данъчно изравняване. За България това означава повишаване на данъците.
В своята цялост процесът на данъчна хармонизация включва, няколко компонента: данъчни ставки, данъчна база, механизми на отчитане. Основните дискусии, от години в ЕС, са свързани основно с данъчната база. В случая обаче, Джентилони визира данъчните ставки.
Важно е да се каже, че подобни действия са изключително вредни и опасни за българската икономика. Ниските данъци са един от важните фактори една развиваща се икономика, като нашата, да формира догонващ (по-висок) икономически растеж, в сравнение със западните си съседи.
Съвсем естествено е България да използва конкурентни предимства по линия на данъчното облагане. Ние все още сме в процес на натрупване на капиталова база и привличане на чуждестранни капитали и бизнес ноу хау.
Меко казано лицемерно е желанието на Франция, Германия, Италия за данъчно хармонизиране. Да, в техен интерес е, но определено не е коректно с оглед на публичното говорене, че всички те искат конвергиране (сближаване) на по-новите членки в ЕС.
Да не говорим, че данъчното облагане е основа за водене на индивидуална фискална политика. А тя също е нещо естествено и правилно с оглед съществените различия между страните в ЕС, по линия на структура на икономиката, специфики на трудовия пазар и т.н.
Скъпи Паоло, ние в България добре разбираме какво ще се опитате да направите, но това няма да остане без отпор. Българският интерес е категорично против данъчна хармонизация. Зад тази позиция трябва да застанем всички ние, граждани, медии, политици.