Отнеха почетните титли на американския учен и Нобелов лауреат д-р Джеймс Уотсън. Причината – неговите забележки и коментари, в които посочва, че гените са причината да има разлика при тестовете на интелигентност при белите и чернокожите. Коментар на Борис Станимиров за пагубните последствия от политическата коректност:
Едва ли мога да си представя по-дълбоко разочарование от Запада. Когато точната наука започне да се цензурира с идеологически аргументи краят със сигурност не е далеч.
Уотсън е за науката това, което са Нютон и Айнщайн и със сигурност много повече отколкото Хокинг например. Уотсън е гений, приет в университет на 15 годишна възраст. Първо завършва зоология, но една книга на Шрьодингер сменя интересите му и той става най-голямото име в молекулярната биология. Откриването на двойната спирала е съизмеримо единствено с компютърната революция. И заслугата на Уотсън никой никога няма да може да изтрие. Душманите му обаче рано или късно със сигурност ще пожънат презрение и позор.
В първата четвърт на XX век Русия е водеща в прохождащата наука генетика. Има наистина огромни имена, като Вавилов. И комунистите съсипват всичко, отричат генетиката като “буржоазна наука”, развенчават световните научни умове, пращат ги в концлагери и поставят на тяхно място недоразуменията Мичурин и Лисенко, които са пародия на учени, но имат правилното идеологическо виждане за наследствеността през призмата на Марксистко – Ленинската теория.
Резултатът е, че СССР не присъства на картата на молекулярната биология.
В гнева си по това безумно дежавю започвам да чакам китайците, японците, корейците и индийците, които лишени от идейно заслепение ще изпревярят в науката жалките фанатици на новия марксизъм.
Заради всичките вълшебни мигове и вдъхновение, което съм почерпил от “Двойната спирала”, майната ви, негодници! Духът на Уотсън, шегите на Крик и строгият поглед на Рози Франклин ще витаят над Кавендишката лаборатория заедно с парата от всяко сутрешно кафе дълго след като политическата ви коректност е бегъл лош спомен от масова психоза, задачка в кръстословица.
*Авторът е молекулярен биолог. Текстът е публикуван във Фейсбук. Заглавието е на “Консерваторъ”.