Екологичната заплаха в Босилеградско

През настоящата година в околностите на Босилеград е отворена отново(затворена през 70-те) мината „Караманица“, в която се добиват цинк, олово, сребро и мед. Подновяването на дейността ѝ не би било проблемно, ако бе провеждана в рамките на екологичните изисквания. За съжаление, това условие не е изпълнено нито от юридическа гледна точка, нито от практическа. Повторното отваряне на мината не е съпроводено с ОВОС(Оценка на въздействието върху околната среда), което е задължително условие при реализиране на подобни проекти, които могат да имат особено опасни последици за хората и околната среда. Освен това жители на региона неколкократно са изразявали опасенията си от замърсяванията на водите на река Драговищица и опасностите от нерегламентираната дейност на мината.

Наличието на подобна по размери незаконна и опасна за живеещите в региона и околната среда мина, без това да се случва в рамките на поставените от закона изисквания е повече от скандално. За съжаление, вероятно всичко това се случва с одобрението на сръбските власти, които до този момент демонстрират незаинтересованост от проблема. Това си проличава с особена сила по време на срещата от 1 октомври, където сръбските представители демонстрират нежелание да адресират проблема и да работят за разрешаването му.

Именно този тежък и особено неприятен за сънародниците ни в Босилеград проблем адресират членовете на сдружение „Балканка“ в своето уведомление, в което те търсят подкрепа от възможно най-широк кръг български институции, сред които: президента, министър-председателя, председателя на КОСВ, министъра на земеделието, храните и горите, министъра на енергетиката, министъра на здравеопазването и министъра на околната среда и водите.

От сдружението предупреждават за предстоящата екологична катастрофа, вкл. на територията на Република България, както и причините за нея:

[…]

С настоящото уведомление Ви информираме за екологичната катастрофа, която предстои в района на община Кюстендил в най-скоро време, и за свързаните проблеми, които в момента нанасят необратими последици върху природата и хората в общините Земен Радомирско и Босилеград на територията на РСърбия, а така също и за бъдещи такива проблеми в община Трекляно. Всичките тези негативни въздействия се събират точно на територията на община Кюстендил и ще предизвикат невъобразим негативен кумулативен ефект не само върху природата, но и върху развитието на земеделието и здравето на хората в района, доколкото са засегнати подземните водни тела и всички главни повърхностни водни обекти в описания район, а именно – река Струма надолу под язовир Пчелина при село Лобош, Радомирско, огромна част от водосбора на Треклянската река и поречието на река Драговищица над и под границата с РСърбия.

[…]

В поречието на Длъбинска река, която се влива в Драговищица непосредствено над границата, в село Караманица е пусната в експлоатация мина за добив на метални полезни изкопаеми – оловно цинкова, без хвостохранилище. Всички отпадни води се изхвърлят непречистени в река Караманичка – приток на Длъбинска. Местните хора показаха снимки, в които по реката тече бяла каша и цялото корито е побеляло от отложенията. Всички животни отказват да пият вода от реката.

Под мината има три изградени мВЕЦ и още три се строят. Вероятно те за момента все още задържат тежките отложения в задбараните езера.

Сръбското министерство на околната среда е разрешило мината без ОВОС и въздействието й не е оценено в трансграничен контекст, според изявлението на зам. министър Живков, който по време на срещата обеща да се предприемат някакви действия.

[…]

Сега, ако някой от получателите не знае какво причиняват у нас подобни дейности по добив на метални полезни изкопаеми, готови сме да заведем всеки в района на река Тополница от вливането на Медетска, до Буновска, за да види, че там над реките не летят и мухи даже – до такава степен всичко е мъртво. Сигурни сме, че за района на площ Злогош има някакви данни в Националния Геоложки фонд, иначе нямаше да има три кандидата в търга, тоест мината там е неизбежна.

Всичко това значи, че и Треклянската река ще пристига напълно отровена до вливането й в Струма непосредствено над гр.Земен, ако мината Злогош бъде пусната в експлоатация. Отровите от мина Злогош  ще имат кумулативно въздействие, защото ще се вливат в отровите от язовир Пчелина по Струма непосредствено над град Земен.

[…]

ВЕЦ Пчелина на едноименния язовир до с.Лобош

Този язовир е изграден с основна цел да утаява и задържа замърсяванията от индустриалните дейности в Перник и Радомир през социализма. Преди около три години МОСВ разешава да се пусне в експлоатация чисто нов ВЕЦ, без да отчита, че дори социализмът не е построил ВЕЦ на този язовир, за което има специална причина! И причината е, че откакто е построен, ВЕЦ Пчелина източва дънните утайки, тоест отровите от дъното на язовира. Вследствие на това, река Струма до вливането на Треклянска е напълно умъртвена.

[…]

Пълният текст на уведомлението можете да прочетете тук.


Б.ред.

От МОСВ са изпратили писмо за уточняване на проектите, но отговор от сръбска страна все още няма:

https://www.moew.government.bg/static/media/ups/tiny/TP/resppilot_installation_Karamanitsa-bg.pdf

Към момента от Външно министерство няма яснота, дали е отнесен въпросът към по-високо ниво на Република Сърбия.

Споделете:
Даниел Стоилов
Даниел Стоилов

Следва право в Софийски университет.Интересува се от история,политика и международни отношения.