Маршът на феминисткия шариат

[et_pb_section bb_built=”1″ admin_label=”section” _builder_version=”3.0.50″][et_pb_row admin_label=”row” make_fullwidth=”on” background_position_1=”top_left” background_position_2=”top_left” background_repeat_1=”no-repeat” background_repeat_2=”no-repeat” _builder_version=”3.0.50″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” custom_padding=”25.4375px|0px|25.4375px|0px”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” _builder_version=”3.0.50″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Стотици хиляди жени излязоха на „Женски марш” срещу новия американски президент Доналд Тръмп. Арена на феминистката проява бяха десетки западни държави, като освен САЩ, дейно в инициативата се включиха още жени от много Западна Европа и Австралия.

[/et_pb_text][et_pb_testimonial admin_label=”Отзив” background_layout=”light” quote_icon_color=”#454e7d” _builder_version=”3.0.50″ body_font=”Comfortaa|on|||” body_text_color=”#454e7d” body_font_size=”20px” custom_margin=”|||” custom_padding=”|||” use_border_color=”on” border_width=”5px” border_color=”#454e7d” url_new_window=”off” quote_icon=”on” use_background_color=”on” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Изконно право на всеки свободен човек е да изразява своето недоволство от управляващи или избрани за такива. В този смисъл никой, най-малко аз, бих искал да оспорвам мотивите на тези жени да протестират срещу Тръмп, който според тях е сексист и ще отнеме част от правата им. Нещо изключително трудно, да не кажем невъзможно, в условията на правова държава, каквато е САЩ и с ясно записани права на жените в Конституцията.

[/et_pb_testimonial][et_pb_text admin_label=”Текст” _builder_version=”3.0.50″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Странно е обаче бездействието на същите тези организации и техните поддръжници относно правата на други жени по света, които са потъпквани ежедневно. Дори напротив, те не просто не проявяват интерес към страданията на стотици милиони представителки на нежния пол, които са нищо повече от разменна стока в своите държави, но и открито агитират чрез символи на това подтисничество.

 

Да вземем за пример тази сцена от американския Женски марш във Вашингтон:

[/et_pb_text][et_pb_video admin_label=”Видео” _builder_version=”3.0.50″ src=”https://misal.bg/wp-content/uploads/2016/12/16173582_366034133766478_1090255801454428160_n.mp4″ image_src=”https://misal.bg/wp-content/uploads/2016/12/hijab.jpg” /][et_pb_text admin_label=”Текст” _builder_version=”3.0.50″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

На него ясно се вижда, че американки слагат хиджаб в знак на протест срещу Тръмп. Не дават вид да се интересуват, че именно ислямското религиозно облекло е един от основните символи на потисничество в редица мюсюлмански държави. Наказанието  за неносене на хиджаб или бурка в Саудитска Арабия например, може да достигне до бой с камшик или дори екзекуция.

[/et_pb_text][et_pb_testimonial admin_label=”Отзив” background_layout=”light” quote_icon_color=”#454e7d” _builder_version=”3.0.50″ body_font=”Comfortaa|on|||” body_text_color=”#454e7d” body_font_size=”20px” use_border_color=”on” border_color=”#454e7d” border_width=”5px” url_new_window=”off” quote_icon=”on” use_background_color=”on” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Не отнема особено обстойна проверка, за да се стигне и до заключението, че една от основните организаторки на женския марш във Вашингтон – Линда Сарсур е привърженик на ислямското религиозно законодателство – шариат.

[/et_pb_testimonial][et_pb_image admin_label=”Изображение” _builder_version=”3.0.50″ src=”https://misal.bg/wp-content/uploads/2016/12/linda1.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” sticky=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” border_style=”solid” force_fullwidth=”off” /][et_pb_image admin_label=”Изображение” _builder_version=”3.0.50″ src=”https://misal.bg/wp-content/uploads/2016/12/linda2.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” sticky=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” border_style=”solid” force_fullwidth=”off” /][et_pb_text admin_label=”Текст” _builder_version=”3.0.50″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Сарсур е свързана и с палестинската паравоенна организация Хамас, което също е лесно проверимо дори от нейните собствени изказвания. Достатъчно е да споменем, че според шариата жените са недееспособни граждани. Всички важни решения се взимат или от бащата, или от съпруга. Не се вписва особено в посланията на феминизма, нали?

 

Докато правата на жените в САЩ са гарантирани от американската конституция преди век и нарушаването им, независимо дали е от президент или обикновен гражданин, е нарушение на закона, то в много други страни жените нямат или имат силно ограничени права.

 

Далеч по-логично например би било да има протести срещу турския президент Реджеп Таийп Ердоган и турското правителство, след като по официална статистика една четвърт от булките в Турция са деца. Става дума за приблизително 3.5 млн. непълнолетни момичета, които са омъжени, в повечето случаи без да имат право на избор, от техните родители. И това е напълно законно с решение на Конституционния съд на Турция.

[/et_pb_text][et_pb_image admin_label=”Изображение” _builder_version=”3.0.50″ src=”https://misal.bg/wp-content/uploads/2016/12/linda3.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” sticky=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” border_style=”solid” force_fullwidth=”off” /][et_pb_text admin_label=”Текст” _builder_version=”3.0.50″ background_layout=”light” text_orientation=”left” border_style=”solid”]

Всяка година над 15 млн. момичета по света стават булки, при това законно, а в някой случаи те са на не повече от 12-13 години.

 

Примерите в тази насока са безкрайни, при това не се отнасят само за мюсюлмански и арабски държави. Докато обаче в европейските държави се протестира срещу суверенното право да един народ да избере своя президент, явно не остава време някой да се тревожи за тези проблеми. Или може би булото на либералната ислямистка пропаганда е прекалено гъсто в Западна Европа и САЩ, за да се прогледне.

Почти като през никаб.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Споделете:
Михаил Кръстев
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев е икономист, публицист и анализатор. С дългогодишен опит и в журналистиката. Член на Съвета по икономически и публични политики към УНСС.