Краят на епохата, наречена „машина за печелене на избори”

Цветан Цветанов подаде оставка от ръководството на ГЕРБ и остава редови партиен член. След повече от 12 години вярна служба, първоначално като формален председател*, а впоследствие като неизменния „втори човек в партията”. За целия този период Цветанов надживя политически няколко емблематични фигури от целия български преход – Георги Първанов, Симеон Сакскобурггостки, Ахмед Доган, Иван Костов… През този период се прости и с видни личности в самата партия – Росен Плевнелиев, Искра Фидосова, Симеон Дянков, Делян Добрев…

Още от самото създаване на ГЕРБ, Цветан Цветанов бе известен като човека, който „държи структурите” – отговаря за организационното състояние на партията, на която Бойко Борисов е основното публично лице. Цветанов превърна ГЕРБ в „машина за печелене на избори”, като за цялата си досегашна история партията има 12 изборни победи и само една загуба (тук не броя частичните местни избори, като например за кмет на София през 2009г.) Загубата е на президентските избори през 2016г. Но тогава кандидатурата на Цецка Цачева бе наложена от Борисов, а не от Цветанов. Избори се печелят с две неща – послания, които да спечелят обществена подкрепа, и
организация, чрез която тези послания да достигнат до колкото се може повече избиратели. Без да подценявам посланията на ГЕРБ в различните предизборни кампании, за мнозина те се свеждаха до „ние спираме БСП да не дойде на власт” и „ние градим, а те
само съсипват”.

Плюс харизмата на Бойко Борисов. Що се отнася до организацията, тя винаги имаше решаващо значение. Освен на току-що проведените евроизбори, които бяха спечелени от ГЕРБ изключително заради това, че Борисов пое кампанията на ръчно управление и изтегли партията на буксир. И Цветанов сякаш стана излишен. В комбинация с „Апартаментгейт”, това логично доведе до оттеглянето му. „Вторият човек в ГЕРБ” преживя редица скандали и въпреки тях не бе пожертван – шестте апартамента, подслушванията, присъдите срещу България в Страсбург заради полицейски акции, обвиненията за злоупотреби, скандалните му изказвания, обвиняващи невинни граждани… Оттегли се когато стана ясно, че ГЕРБ може да печели избори и без него.

Първите реакции след оставката му показват, че той продължава да се радва на симпатии сред партийните активисти. За останалата част от нацията обаче имиджът му отдавна е меко казано незавиден. Въпреки всичко, Цветанов най-вероятно ще остане в историята като човека, който няколко месеца след встъпването си в длъжност като министър на вътрешните работи успя да залови „Наглите”. Другата негова голяма заслуга като политик са връзките му отвъд океана, чрез които осигуряваше подкрепата на САЩ за България през последните десетина години. Не бива да се забравя и дейността му за Европол. С оттеглянето на Цветан Цветанов, завършва една епоха в историята на ГЕРБ – епохата, наречена „машина за печелене на избори”. Оттук нататък, ако ГЕРБ продължи да печели, това най-вероятно ще става заради личността на Бойко Борисов, нежели заради въведената от Цветанов организация. Да, самата организация едва ли ще се разпадне заради липсата на неговата личност, но няма да е той човека, който да я поддържа (освен ако не продължи да командва задкулисно, но това зависи доколко верните му хора в партията ще продължат да му бъдат верни).

Остава да видим кой ще го наследи на поста му.


*От учредяването на ПП ГЕРБ през декември 2006 г. до встъпването в длъжност на кабинета „Борисов 1” през лятото на 2009 г. Цветан Цветанов бе председател на партията, тъй като законът тогава не позволяваше на Бойко Борисов да съвместява постовете кмет на община и председател на партия.

Оригинална публикация

Споделете:
Димитър Петров
Димитър Петров

Димитър Петров е магистър по Социология от СУ "Св. Климент Охридски" и Магистър по Tourism Destination Management от NHTV Breda University of Apllied Sciences, Холандия. Член на Контролния съвет на Младежки консервативен клуб. Секретар е на "Един завет" - клуб на потомците на офицерския корпус на Царство България.