LNG слага край на руския газов монопол в България и Европа

Александър Алексиев е роден през 1941 г. в София в семейството на бележития български писател, художник и карикатурист Райко Алексиев. През 1966 г. потърсва политическо убежище в Западна Германия, а през 1973 г. получава магистърска степен от Калифорнийския университет в Лос Анжелис. Работил е за CREES, RandCorp, Радио “Свободна Европа”, CBBSS, като съветник на Филип Димитров и като преподавател в Hoover Institution.


Интервю на Мая Георгиева от Фактор.бг с Алекс Алексиев.

Г-н Алексиев, само преди две публикувахте статия в американско издание за ролята на втечнения газ известен като LNG в енергетиката на Източна Европа. Каква е тя?

Според мен, това е бъдещето въпреки, че значението на LNG още не се разбира.

Защо?

Защото технологията е в самото си начало в нашия регион, а освен това шайката руски подлоги, които от години са се вкопчили в българската енергетика не желаят дори да помислят за това тъй като тя застрашава жизнените им интереси на руски слуги. Анализатори като Илиан Василев отдавна говорят по тази невралгична тема,  но няма кой да го чуе.

Обяснете технологията на LNG за нашите читатели.

Втечненият газ е природен газ изстуден до минус 162 градуса Целзии при което той се свива 600 пъти и може да се транспортира в специални контейнери и кораби. Като се достави, той трябва да се регазифицира и използва в нормалното си състояние. Технологията е отдавна позната, но се прилага сравнително от скоро в експортни страни като Катар, Австралия и САЩ, където шистовата революция я изкара на преден план.

Къде в Източна Европа се прилага тази технология?

Както казах, тя в момента навлиза, но вече има терминал за доставки в Свиноушче в Полша, малък плаващ терминал в Клайпеда, Литва, друг в Ревитуса, Гърция  и още един е заплануван за остров Кърк в Хърватска. Освен това в Западна Европа има още 26 подобни терминала.

Какво е преимуществото на втечнения газ в сравнение с този който идва по тръба от Русия, ако има такова? В пресата постоянно се говори, че руският газ е много по евтин?

Да, говори се, но дали ще бъде така в бъдещето е друг въпрос. Може би си спомняте как другарят Путин настояваше,че шистовите изследвания ще унищожат целия свят. А какво стана? Америка в момента добива повече газ от Русия и излезе на първо место в света като производител.
Тенденцията е втечненият газ да се предлага на по кратки договори и спотови цени, което го прави по-пазарен. Освен това бурното развитие на бранша води до поевтиняване. Американският LNG само в последните пет години е поевтинял два пъти. Но най-важното преимущество на LNG, което му гарантира огромен пазар, е технологичното. Това е възможността да се доставя LNG в малки цистерни, които влизат в контейнери и могат да се доставят по железниците. Подобен микротерминал току що беше построен на остров Елба в щата Джорджия (Georgia) за доставки на Бахамските острови. Представете си какъв потенциал има това в държава като България, където, доколкото знам, само 3% от страната е газифицирана.

Какви са главните пречки за навлизането на LNG в Източна Европа? 

Те са две и са тясно свързани. Путин и Германия. Путин се мъчи да направи всичко възможно да предотврати бъдащето, за което говоря като се опитва да построи нови газопроводи като Северен поток 2 и Турски поток, за да заобиколи Източна Европа. А немците, начело с госпожа Меркел, му пригласят като не се стесняват от невероятното лицемерие да наричат Северен поток-2 “чисто търговски проект”. Но идеята им няма да мине, защото американците ще спрат СП-2, а ТП веднага също ще отиде на в миналото. Истината е, че няма легитимна енергийна фирма в света която предпочита да прави бизнес само с Газпром, вместо със САЩ. Илиан Василев и Васко Начев имат много публикации по тази важна тема. Заедно с тях сме запланували провеждането на една специална конференция за LNG през април, за да разбере българската общественост какви перспективи се отварят пред нея. В момента аз съветвам един институт за енергийни изследвания (Institute for Energy Research, IER) близък до Tръмп във Вашингтон и мога да поканя най-големите имена в бранша.

С други думи, макар че преди дни Европейската комисия глоби БЕХ със 77 милиона евро, вие сте оптимист?

Да и една от важните причини освен технологията LNG е и пълният провал на тези руските слуги в България и Европа.

Оригинална публикация

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ