Редакционният екип на Мисъль подкрепя позицията на Младежки консервативен клуб относно “Конвенция за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие” в нейната цялост.
Младежкият консервативен клуб, воден от рицарското и кавалерско отношение към жените, което винаги е изисквал на дело и от своите членове и от цялото общество, приветства по принцип предложението на Министерски съвет да бъде ратифицирана Конвенцията за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, известна като Истанбулската конвенция.
Същевременно не можем да не изразим опасения относно отделни текстове на конвенцията. Такъв текст например представлява опитът за подмяна на биологичния термин за пол с политически такъв (чл. 3 б. „в“). Това може да създаде опасен прецедент, който да последват нормализиране на сексуалните девиации, подкопаване на основите на българското семейство(чл. 12, т. 1), излагане на риск психичното здраве на децата ни(чл. 14 т. 1) и др. Последиците от такова действие, маскирано като „толерантност“, са опасни за българското общество и националната ни сигурност.
Страните членки на ЕС, които, водени от сходни опасения, не са я ратифицирали към настоящия момент, са Чехия, Хърватия, Унгария, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия и Великобритания. С оглед на съществуващите конституционни и законови положения в своите законодателства, редица държави членки са заявили резерви съгл. чл. 78 от Конвенцията, като са декларирали частично приложение на някои от клаузите в конвенцията. Държави членки, заявили резерви, са Кипър, Чехия, Латвия, Франция, Финландия, Германия, Малта, Полша, Румъния, Словения и Швеция.
Следва да се има предвид възможността, България да ратифицира конвенцията, ползвайки инструментите на международното право да декларира резерви и ограничено приложение по отношение на някои текстове в конвенцията.
Призоваваме управляващите да отговорят на легитимните притеснения на немалка част от българското общество и да защитят християнските европейски ценности и интереса на България, като ратифицират конвенцията с резерви по отношение на посочените от нас спорни текстове или намерят друг подходящ способ да гарантират, че полът ще продължи да бъде третиран от българското законодателство като факт от обективната действителност, а не като социален конструкт.