Вълна от истерия се отприщи миналата седмица след представяне във фондация „Херитидж“ във Вашингтон на план за мащабна реформа на Европейския съюз.
Централноевропейската медия VSquare, преди това финансиранa от USAID изрази тревога, като написа:
Най-влиятелният мозъчен тръст в администрацията на Тръмп, The Heritage Foundation, получава предложения от нелиберални сили в Полша и Унгария за това как да се оформи бъдещето на Европейския съюз. Предложенията, получени от VSquare, включват разпускане на ключови институции на ЕС и преименуване на целия блок.
Цялата статия, широко разпространена в европейските медии, беше красноречиво озаглавена: „Преименуване на ЕС, разпускане на Комисията: За какво търсят подкрепата на САЩ полските и унгарските нелиберали“
Всъщност представянето на доклада „Голямото нулиране: възстановяване на суверенитета на страните-членки в Европейския съюз“ се състоя на 11 март на събитие, организирано във Вашингтон от влиятелната фондация „Херитидж“. Докладът е изготвен от полския институт „Ордо Юрис“ и унгарския колегиум „Матиас Корвинус“ (MCC) и представя два възможни сценария за реформиране на Европейския съюз за възстановяване на демокрацията и суверенитета на неговите страни-членки.
Сценариите имат за цел да възстановят силата на държавите членки. Във въведението авторите описват как Европейският съюз страда от дефицит на демокрация и ерозия на националния суверенитет:
През последните 70 години Европейският съюз се превърна от обикновен проект за икономическо сътрудничество в мощна наднационална единица със собствена валута, съд и способност да налага финансови санкции на държавите членки.
Това, което започна като визия за свободна търговия и мирно съвместно съществуване, се превърна в институция, оформяща почти всички аспекти на управлението в Европа, централизираща властта за сметка на националния суверенитет.
Предложените решения са обобщени като връщане към основополагащите принципи на ЕС:
- Национален суверенитет над върховенството на ЕС
- Националните конституции над съдебния активизъм
- Представителната демокрация над технократското управление
- Субсидиарност и зачитане на националните правомощия по отношение на централизацията
- Националните интереси над самопровъзгласилите се ценности на ЕС
- Свободата на словото над идеологическия контрол
Събитието Heritage беше едно от няколкото в Съединените щати, на които присъстваха представители на Ordo Iuris. (Както и представители на „Консерваторъ“ – б.ред.) Това първо „живо“ представяне на тези предварителни предложения за реформи – очертавайки различен курс от този, който се предвижда от брюкселския елит – се състоя преди планираната презентация на 18 март в Будапеща и презентацията на 26 март в Брюксел.
Несъмнено ще има още такива презентации (една вече е планирана за Варшава, въпреки че точната дата остава неизвестна). Това е особено важно, тъй като натискът за алтернативен проект за реформа на ЕС се простира отвъд полския Ordo Iuris и унгарския MCC, обхващайки по-широка коалиция от десни, консервативни кръгове в цяла Европа.
Демокрацията е изложена на риск: две конкуриращи се визии за Европейския съюз
Всъщност инициативата за разработване на контрапредложение към плана за реформа, гласуван от Европейския парламент през ноември 2023 г. – силно подкрепена от френския президент и германския канцлер – започна на конференция, организирана съвместно през септември във Варшава от Ордо Юрис и фондация „Херитидж“. Конференцията, озаглавена „На прага на състоянието на Европа: икономика, отбрана, идеология и защита на суверенитета в трансатлантическа перспектива“, събра представители на мозъчни тръстове, политици, академици, обществени активисти и обществени интелектуалци от Полша, Испания, Франция, Великобритания, Италия, България, (Yep, that’s us – б.ред.) Словакия, Румъния, Унгария, Хърватия и САЩ.
„Фондация „Херитидж“ сега планира да унищожи ЕС – с помощта на полски и унгарски партньори“, написа американската колумнистка Ан Апълбаум в отговор на статията на VSquare в социалните медии. Апълбаум е съпруга на полския външен министър Радослав Сикорски (когото Илон Мъск наскоро нарече „марионетка на Сорос“ на фона на тяхната вражда с X) и отявлен критик на Тръмп. По време на миналогодишната президентска кампания в САЩ тя стигна толкова далеч като да напиша, „Тръмп говори като Хитлер, Сталин и Мусолини.“
Автор на доклада обаче не е фондация „Херитидж“, а по-скоро два независими европейски мозъчни тръста. Освен това европейските патриотични кръгове, ориентирани към демокрацията и свободата, са приканени да допринесат за текущата работа по този предварителен проект.
Самият Илон Мъск направи сравнения между днешния Европейски съюз и бившия Съветски съюз в своите X постове, докато вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс предупреди на Мюнхенската конференция по сигурността:
Заплахата, за която се тревожа най-много по отношение на Европа, не е Русия, не е Китай, не е друг външен играч. Това, за което се тревожа, е заплахата отвътре – отстъплението на Европа от някои от най-фундаменталните й ценности, ценности, споделени със Съединените американски щати.
План за реформи, вкоренен в комунистическия манифест на Вентотене, подкрепян от ревностни еврофедералисти като евродепутата Ги Верхофстад, Еманюел Макрон и бившия германски канцлер Олаф Шолц, ще означава край на демокрацията на континента, освен ако не доведе до разпадане на Европейския съюз. Техният план е не просто федералистки, а откровено централистки.
Институтът Ordo Iuris подробно описва това в миналогодишния доклад, „Защо се нуждаем от суверенитет? Десет области на предложеното предаване на националния суверенитет в светлината на резолюцията на Европейския парламент относно предложенията за изменение на Договорите.“
За разлика от това, алтернативната визия, предложена от европейските консерватори, е очертана в новопредставения доклад: „Голямото рестартиране: възстановяване на суверенитета на държавите членки в Европейския съюз“.
В отговор на критиките на Ан Апълбаум, президентът на Ordo Iuris се обърна към X, заявявайки:
Голямото рестартиране предвижда възстановяване на истинската свобода и суверенната власт на държавите. Общ пазар без свръхрегулиране. Край на бюрократичните правила. Гъвкав, многоскоростен Европейски съюз, готов за глобални предизвикателства.
Необходимостта от такъв алтернативен проект за реформа става все по-неотложна с цел да направим Европа отново велика. Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп критикува ЕС като „неприятен“ в контекста на търговските политики, блокът става все по-потиснически и наистина неприятен в политически смисъл.
Либералната левица в Европа сега вижда войната в Украйна и новия подход на Америка към тази война под ръководството на Доналд Тръмп като възможност за ускоряване на „европейската интеграция“, което в действителност се изразява в по-нататъшна централизация на властта в ръцете на неизбрани еврократи, които не могат да бъдат държани отговорни от избирателите.
Дори без да чакат официални договорни реформи, които в момента дискретно се прокарват от европейските елити с медиен контрол, Европейската комисия и Съдът на Европейския съюз (СЕС) вече твърдят, че правото на ЕС и неговото тълкуване от Съда на ЕС трябва да имат предимство пред националните конституции. Това би подчинило пряко съдебната система и конституционните съдилища на държавите — членки на ЕС, на съдиите със седалище в Люксембург, което на практика ще блокира националните демократични процеси.
На мястото на парламентарните демокрации се изгражда съдебна европейска свръхдържава, заобикаляйки волята на националните избиратели. Тази промяна се подчертава от последните събития като отмяната на президентските избори в Румъния, финансираната от ЕС „войнствена демокрация“ в Полша (претекст за либерално-ляв контрол) и смразяващата декларация на еврокомисаря Тиери Бретон, че ЕС може да се намеси в Германия, ако АзГ спечели, а също и другаде, точно както направи в Румъния.
Защо „Голямото нулиране“?
Интересът на фондация „Херитидж“ към този проект произтича от факта, че американците имат пряк интерес към траекторията на европейските си съюзници. Западната цивилизация се нуждае както от силна американска демокрация, така и от жизнена, демократична Европа. Такава Европа не може да съществува без силни, демократични и суверенни национални държави.
Следователно разговорът трябва да се измести от визията на брюкселския елит за реформа към трансформация на Европейския съюз, движена от обикновените хора. Този алтернативен път включва отдалечаване от вдъхновения от комунизма модел на свръхдържава, предвиден в Манифеста на Вентотене (изрично посочен в предложението за реформа на Европейския парламент от 2023 г.), и връщане към християндемократическата визия на Робер Шуман, един от бащите-основатели на следвоенната европейска интеграция.
Шуман веднъж написа:
Демокрацията трябва да бъде християнска, иначе изобщо няма да има демокрация.“
Днес виждаме колко верни са тези думи – от двете страни на Атлантическия океан.
Ексклузивно за България съдържание за „Консерваторъ“ от нашите партньори „The European Conservative„