София в снимки през 1943 и днес

Много от снимките, които ще видите по-долу, не са показвани преди.

Те са от Третото българско царство – преди социализма, преди първата “панелка” в България, дори преди големите англо-американски бомбардировки. Включват цветни кадри от 3 последователни години през Втората световна война.

Най-ранните са заснети от личния фотограф на Хитлер – Хуго Йегер, при преминаването на немските войски на наша територия през Русе и София, март 1941 г.

Най-късните, пък, са направени лично от най-успешния кмет на София – инж. Иван Иванов, по всяка вероятност с попаднал му за броени часове немски фотоапарат. С него, през 1943 г, той се е качил на няколко тераси из столицата, заснел е панорамни снимки, в които демонстрира зеленината на града, снимал е около Парламента, Александър Невски, езерото “Ариана” и къпалнята “Мария Луиза”, изградена по време на неговия мандат.

Посетих и заснех същите места днес, заедно с Радослав Давидков от Skyscrapercity.com, който любезно осигури панорамно заснемане с дрон за недостъпните места.

Приятно гледане!


Малко неща са се променили в района на Александър Невски. Дори тротоарите около катедралата не са сред тях.


Площад “Батенберг” пред БНБ. На партерните етажи на сградите се виждат представителни магазини на Audi, Mende radio, Telefunken radio и др, а горе вдясно се чете рекламен надпис “Асикурациони Дженерали”


Портата на Двореца с почетна стража, съборена и премахната след 9 септември 1944 г.


Русе, навлизането на немските войски


Къпалнята “Мария Луиза” в Борисовата градина в София през 1943 г. – в разгара на Втората световна война. В средата вляво можете да видите множество душове, а по-нагоре – центъра на града


Изглед от пищната кула на арх. Фингов на сградата на чиновническото осигурително дружество, днес централа на ДЗИ. Вижда се къде е достроената част на църквата Света София


Русе, ул. “Александровска”


Звъня на вратата на апартамента в кооперация на Орлов мост, от чиято тераса през 1943 г. инж. Иван Иванов прави снимката, която виждате. Посреща ме много възпитан възрастен човек, който е видимо въодушевен от снимките, с които разполагам. Кани ме в хола си, който е свързан с трапезария. Сега аз на свой ред съм силно впечатлен от стилния автентичен интериор в стил Баухаус, с извити дървени мебели, преходни помещения с арки, полилеи и кожени мебели. Първо отиваме на терасата, откъдето правя следващата снимка

После сядаме и ми обяснява, че неговото семейство е едно от малкото в кооперацията, което не е било изселено от там от новата власт след 9 септември 1944 г. Обичаят бил да се разселват в далечни места в провинцията, например Добруджа. Някои, обаче, са били пратени и в концентрационни лагери. Жената на един от тогавашните му съседи била от Франция и успяла да се прибере там веднага след промените, но мъжът и не могъл да я последва… Разказа ми, също, как зоопаркът бил до Орлов мост и през нощта се чували лъвовете.


Изглед от Софийския университет към Княжеската градина с масивната ѝ ограда и въпросния зоопарк.


Източници на старите снимки:

Bundesarchiv N1603 с автор Horst Grund (1942);

архив на списание LIFE;

Държавна агенция “Архиви” (България), фонд: 1353K, опис: 2, архивна единица 25;

Споделете:
Пламен Петров
Пламен Петров

Следва Теоретична физика в Софийски университет. Интересува се от това как България и манталитетът на българите са се изменяли през различните периоди в най-новата ни история. Събира данни за "непознатата", според него, Трета българска държава и иска те да станат по-широко достъпни. Българоцентрист - смята, че в България световната политика следва да се разглежда през призмата на националния ни интерес, а не на този на големите сили. За него няма такова нещо като "малка държава".