Ердоган отвърна на удара

При полицейска акция, проведена паралелно в няколко турски провиниции, са били арестувани най-малко 52-ма високопоставени служители. Сред задържаните има и много следователи и полицейски служители, участвали в следствените действия миналия декември срещу трима министри от кабинета на Ердоган по обвинения в корупция. Според съобщения в турските медии, арестуваните са обвинени в шпионаж, нелегално подслушване и фалшифициране на документи. Бившият шеф на антитеростичния отряд на полицията в Истанбул, който също е сред задържаните, определи случващото се като политическа акция в навечерието на президентските избори на 10 август, в които Ердоган е сред кандидатите.

Стари сметки за уреждане

Ударът на Ердоган е насочен главно срещу движението на бившия му съюзник Фетуллах Гюлен. Ислямският проповедник, живеещ в изгнание в САЩ, е обвиняван от Ердоган, че стои зад атаката срещу неговото управление. На предизборна проява тази седмица турският министър-председател повтори твърдението си, че движението на Гюлен се опитвало да създаде своя държава в държавата. В тази връзка Ердоган обещава да “разчисти” Турция.

Успоредно с разправата срещу политическите си противници, борбеният кандидат-президент се опитва да печели точки сред избирателите и с други съмнителни средства – като разпалва например антиизраелски настроения. Австрийският всекидневник “Ди пресе” пише по този повод, че турският премиер допълнително подклажда гнева на хората срещу израелската офанзива в Газа, правейки неуместни сравнения с националсоциалистическия режим в Германия. Израелската офанзива е “варварска акция” и “геноцид” срещу палестниците, твърди Ердоган.

Избори и антисемитизъм

Според австрийското издание подобни изявления наливат масло в огъня на и без друго растящия антисемитизъм в Турция. Много турци смятат, че Израел е агресивна държава, която пренебрегва правото на палестинците на живот. В същото време насилието, прилагано от Хамас, се определя като съпротива. Според допитвания до общественото мнение, 40 на сто от турците не искат евреите за съседи.

Вълната от антиизраелски настроения и протести в страната обаче е много по-силна, отколкото би се искало на Ердоган, отбелязва още “Ди пресе”. В Истанбул например демонстранти нападнаха израелското посолство и принудиха силите на реда спешно да се намесят. Премиерът, който след около 3 седмици иска да стане първия директно избран президент на Турция, трябваше да призове привържениците си да се въздържат от нападения срещу евреи. Двайсетте хиляди евреи, живеещи в страната, са и турски граждани и “трябва да ги защитаваме”, припомни Ердоган.

От dw.de

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ