Видео & Снимки: Представяне на Роджър Скрутън – “Зелената Философия”

Представяне на книгата „Зелената философия“ на Роджър Скрутън, организирано от “Сиела Норма” и дясна платформа “Консерваторъ”.

Водещ
Борис Станимиров

Панелисти:
Д-р Нено Димов – министър на околната среда и водите
Д-р Красен Станчев
доц. д-р Антоний Гълъбов
Боян Рашев
Веселин Тодоров – Изпълнителен директор на “Сиела Норма”


Книгата „Зелената философия“ (2011г.) представя една задълбочена, философска гледна точка към темите в сферата на екологията и опазването на околната среда, като противопоставя на модерния еко-алармизъм един консервативен светоглед, почиващ на разбирането, че естествената любов на местните общности към природата на родния край е най-добрият стимул за нейното устойчиво опазване за идните поколения.

Сър Роджър Скрутън е британски философ, писател, университетски професор и политик със значими трудове в сферата на публичните политики, естетиката, културата, изкуството и политическата теория. Силно критичен към тоталитарните режими в Източна Европа, през 80-те години на XX век. той подпомага чехословашки дисиденти от академичните среди, посещава също Полша и Унгария.
Като автор на над 30 книги и преподавател в Бостънския университет и „Бъркбек колидж“ в Лондон той се е утвърдил като един от най-влиятелните консервативни мислители от втората половина на 20-и и началото на 21-ви век. The Weekly Standard дори го определя като „най-изтъкнатия английски консерватор след Едмънд Бърк“.

Състоянието на околната среда изправя планетата пред все по-тежки проблеми и това кара много природозащитници да настояват за крайни мерки.

Има ли наистина място за паника и апокалиптични визии и налагат ли се тежки регулации, за да бъде спасена природата? В „Зелената философия“ Роджър Скрутън предлага един различен, по-умерен, консервативен подход. Според него държавните институции и международните неправителствени организации не могат да решат проблемите с околната среда. Тяхната политика по-скоро ги задълбочава, защото се налага късогледо, чиновнически и на парче, без да отчита нежеланите странични ефекти.

Според Скрутън вместо на министерства и зелени активисти, отговорността трябва да бъде поверена на онези, които имат истински интерес от опазването на природата – гражданите, местните общности, хората, които движени от естествена любов към своя дом, биха направили всичко по силите си да го опазят красив, гостоприемен и непокътнат.

В „Зелената философия“ авторът анализира статистически данни, разглежда конкретни примери и различни философски течения, свързани с околната среда. Той остро критикува както мощните международни природозащитни организации и подкрепящите ги леви и либерални политически течения с техния вечен стремеж към регулации и глобализъм, така и много от десните, които заради сляпата вяра в силата на свободния пазар отказват да видят негативните последици от въздействието на мултинационалните корпорации върху природата. Роджър Скрутън изгражда солидна аргументация в полза на един „зелен“ консерватизъм, който защитава частната собственост, предвижда регулации само там, където те са неизбежни, но оставя властта в ръцете на гражданското общество в рамките на националната държава.


ВИДЕО:


СНИМКИ:

Споделете:
Борис Станимиров
Борис Станимиров

От 2000 до 2004 г. зам. председател на Европейските млади консерватори (EYC) под патронажа на Маргарет Тачър. Председател на клуб на потомците на офицерския корпус на Царство България „Един завет“ към Съюза на възпитаниците на Военното на Н.В. училище. Член на УС на Българската генеалогична федерация. бивш народен представител, зам-председател на комисията по външна политика в 43-то Народно Събрание, член на комисията за българите в чужбина.