Образец за консервативно четиво: Янаки Богомил 2

Дългоочакваният втори роман за гениалния детектив-богослов и рекламист Янаки Богомил на Иван Стамболов – „Седем смъртни гряха“ – вече е на книжния пазар.

Действието се развива в шикозно ловно стопанство нейде сред Родопите. То се нарича „Фредегунда“, защото е собственост на богати западняци, които претендират, че са далечни потомци на Меровингите. Още първата вечер по мистериозен начин е убит Аделфин Полумесец – пророк на модерна синкретична църква, ересиарх и предтеча на антихриста. Полицията е безсилна да реши загадката и тъй като сред гостите е и Янаки Богомил, поверява разследването на него. Той също се затруднява, още повече че по пътя към истината пред него се изпречват всевъзможни загадъчни артефакти и следи. Накрая обаче развръзка настъпва и то не една а две развръзки – коя от коя по-неочаквани.

Заподозрените са седем – гостите във „Фредегунда“ – и всеки от тях е олицетворение на някой от смъртните грехове. Ересиархът Аделфин Полумесец ги е увлякъл около себе си, завихрил ги е като в черен Маелстрьом и е отворил паст да ги погълне и присъедини към себе си. Докато някой от тях не го убива. Или всички те заедно?

Романът си поставя амбициозната задача да бъде нещо като малка енциклопедия на лъжеученията през последните дни преди възцаряването на антихриста. В него ще намерите масони, православни зилоти, икуменисти, ню ейдж, суеверия, атеизъм. Ще намерите, разбира се, и ортодоксална християнска догматика и много интересни факти, свързани с религията и църквата.
Не само с отношението си към духовното, но и с целия си мироглед – традиционалистичен, скептичен, ироничен, даже безпардонен понякога – книгата е ярко изразено консервативно четиво. Тя закономерно изразява начина на мислене на автора си – взискателен, великодушен, но и саркастичен, влюбен в истината и справедливостта, но понякога и безсърдечен до бруталност, заради което мнозина го обвиняват в нетолерантност и липса на политическа коректност.

„Седем смъртни гряха“ е книга, различна от очакваното и от приетото за модерно. Тя носи уюта и обаянието на класическите романи от края на 19 и началото на 20 век, но е натоварена с много по-древна духовност. Заедно с това романът систематично представя сблъсъка на идеите и концепциите през второто десетилетие на 21 век. Заслужава си да се прочете.
Официалната премиера на книгата ще бъде на 5 юни от 18:45 в Центъра за книги „Гринуич“ на Витошка. Вход свободен.
Синопсис на романа тук.

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ