11 октомври: Никола Обретенов

На днешния ден през 1939 година умира Никола Тихов Обретенов, български национал-революционер, един от борците за Освобождението на България, участник в Ботевата чета.

Никола Обретенов е роден в град Русе. Семейството е на Тихо Обретенов (заможен и просветен за времето си българин, който е обсъждал „народните български дела“ с Раковски) и на прочутата Тонка Обретенова. Има четирима братя и две сестри. Всичките са неразривно свързани с национално-освободителните борби на българският народ. Братята му Ангел Обретенов и Петър Обретенов са четници в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. По-малкия му брат Георги е убит като четник в Сливенската чета на Стоил войвода (1876), а сестра му Анастасия след Освобождениято се омъжва за Захари Стоянов. Никола Обретенов заема изключително мясно в създадената от Васил Левски Вътрешна революционна организация, като основава Русенския частен революционен комитет.

Той активно участва в строителството на съвременна България. Членува в либералната, а по-късно в народно-либералната партия, продължавайки сътрудничеството си със Стефан Стамболов. Бил е окръжен управител в Тутракан и Силистра, където дейно участва в потушаването на бунтовете на офицерите русофили, и в Русе. През 1907 г. Никола Обретенов е избран за народен представител и кмет на Русе.

Навършил 90 годишна възраст на 10 октомври 1939 г., в Русе, Никола Обретенов умира няколко дни преди официалното честване на юбилея му от русенското гражданство. Така си отива от този свят последният представител на поколението, отдало своята младост в борба за националната независимост на България.

Най-добрата характеристика за човека и революционера Никола Обретенов може би се съдържа в прощалното писмо, което пише до майка си преди заминаването му с Ботевата чета: “А ти, мамо, недей престава никога да се трудиш за народа си, не се страхувайте от нищо и от никого… За слава никога не гледайте, а за чест и правда – то е най-светото нещо на този свят.” Знамето на четата е ушито от сестра му Петрана Обретенова. След пристигането, Ботевите четниците целуват родната – българска земя и полагат клетва: ”Свобода или смърт”, и храбро се сражават за свободата на Родината. Бие се редом с Ботев, като става пряк свидетел на смъртта му.

Никола Обретенов е автор на много статии в периодичния печат и на книгата “Спомени за българските въстания”, излязла след смъртта му под редакцията на академик Михаил Арнаудов.

Споделете:
Симеон Попов
Симеон Попов

Завършил Софийския университет, специализирал в Тюбингенския университет и Американския университет в Прищина. Специалист по Балканска история и политика, председател на Младежкия консервативен клуб (2013-2015). Стипендиант на фондация „Конрад Аденауер”, член на клуба на наследниците на царския офицерски корпус „Един завет”. Един от създателите на "София помни".