Недялка Симеонова

14 март: Недялка Симеонова

На днешната дата през 1959 година умира Недялка Симеонова – българска цигуларка, станала световноизвестна през 20-те години на 20 век. През кариерата си изнася концерти в целия свят. Тя е първата българка с концерт в Карнеги Хол.

Учи при Густав Хавеман в Германия, а след това през 1913 година заминава за САЩ и изнася множество благотворителни концерти, средствата от които дарява на Български червен кръст в помощ на българите, пострадали от Балканската война. Благодарение на стипендията, отпусната й от богати американци, Недялка Симеонова учи цигулка при знаменития руски педагог проф. Леополд Ауер, който я прави завършен музикант от световна класа. Изнася стотици концерти в Германия, САЩ, Белград, Прага, Братислава, Южна Америка и България, където се завръща през 1932 г. Наградена е с орден за граждански заслуги. През 1938 г. следва в Дрезденската консерватория и се дипломира с отличен успех само за 6 месеца.Свири на италианска цигулка „Галиано“ подарена ѝ от български филантроп. През 1946 г. е назначена за редовен преподавател в Музикалната академия в София, а две години по-късно е професор. През 1950 г. получава званието “Заслужила артистка” на България.

Има четирима съпрузи, първият от които е индиецът Ел Адарос, с когото се запознава в Чикаго. Нейният син Димитър Симеонов се ражда от втория ѝ брак с пианиста Георги Хайдутов.

Симеонова умира от рак през 1959 г. в Париж. От 1971 г. в нейния роден град Хасково се провеждат ежегодни празници Музикални дни „Недялка Симеонова“.

През 1996 година е издадена книга за живота на Недялка Симеонова – “Изстрадани звуци” с автор Живка Шамлиева.

Споделете:
Симеон Попов
Симеон Попов

Завършил Софийския университет, специализирал в Тюбингенския университет и Американския университет в Прищина. Специалист по Балканска история и политика, председател на Младежкия консервативен клуб (2013-2015). Стипендиант на фондация „Конрад Аденауер”, член на клуба на наследниците на царския офицерски корпус „Един завет”. Един от създателите на "София помни".