Не касиерката на КТБ, а шефът на БНБ носи отговорност за кризата

Новината, че от КТБ са източени 206 милиона евро в рамките на ден-два шокира българската общественост, защото беше поднесена лично от шефа на БНБ Иван Искров. Любопитна подробност е, че според твърденията на „банкер номер 1”, както го наричат медиите, парите били изнесени в чували. После прокуратурата се задейства светкавично. Бяха извършени арести, а призивите собственикът на бившата банка на властта Цветан Василев да бъде издирван с Интерпол се увеличаваха лавинообразно.

В неделя обаче настъпи неочакван обрат. Оказа се, че прословутите 206 милиона евро не били изнесени в чували за една нощ, а се източвали от 2011 година. След това в ареста останаха само главната касиерка на КТБ Маргарита Петрова и заместник-главната счетоводителка Борислава Тренева-Кючукова. Те са обвинени, че са присвоили 206 милиона евро. В същото време изпълнителният директор на КТБ Орлин Русев беше освободен срещу парична гаранция от 10 000 лева, а мярката на главната счетоводителка Мария Димова, за която бяха представени документи, че има тежко заболяване, бе променена в „домашен арест”. Срещу собственика Цветан Василев все още няма повдигнати обвинения.

През поредната гореща банкова седмица най-после започна да се говори и за оставката на шефа на БНБ Иван Искров. Той успя да раздразни почти целия политически елит, след като се появи в парламента и обяви, че топката вече е в политиците. С две думи той си е свършил работата, но законът бил лош. Това казва човекът, който от няколко години играе ролята на обслужващ персонал на същата КТБ и който след като Ахмед Доган реши да се разправи с личния си банкер Цветан Василев обърна палачинката по-бързо и от Бареков. Може би затова, спокойни в отношението си към Искров останаха само представителите на ДПС, които решиха да наблюдават мълчаливо развитието на запаления от тях пожар и от време на време да помагат при гасенето му като подават по някоя друга кофа с бензин на обърканите пожарникари. А самите пожарникари често са и в същото време подпалвачи.

Равносметката от големия шум до тук е, че в момента в ареста стоят касиерката и заместник главната счетоводителка на КТБ. Не е изключено те да се окажат най-виновните за случилото се в банковата система през последния месец. В същото време премиерът Пламен Орешарски и финансовият министър Петър Чобанов мълчат. Орешарски даже обяви, че нямало да коментира, защото не бил политик. Или нещо такова. Министър-председател! Сега остава и Искров да спре да говори с аргумента, че не е банкер. Впрочем ако Искров спре да говори ще е по-добре.

В голямата какафония лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че Орешарски, вътрешният министър Йовчев и шефът на ДАНС Писанчев трябвало да влязат в затвора и да ги разкарвали по съдилищата, както сега разкарвали Цветан Цветанов. Разкарването по съдилища не би трябвало да се случва, защото там разкарват и други, а за да има известна справедливост. В този момент справедливостта обаче явно не е много на мода. След изказването на Борисов последва отговор само от Йовчев, който обяви, че източването на КТБ започнало още през 2011 година, когато премиер бил самият лидер на ГЕРБ. Същият Борисов, който през 2009 година назначи Йовчев за шеф на ДАНС. Значи, според вътрешния министър до 2011 година всичко в КТБ е било наред и изведнъж през 2011 година банката започнала да се източва от касиерката и главната счетоводителка. Защо точно през 2011 година? Ами, защото през 2011 година Йовчев подаде оставка като шеф на ДАНС заради изтеклите записи „Мишо Бирата”. Сигурно ако беше останал шеф на службата, която би трябвало да следи подобни процеси, сега и КТБ щеше да е сита и депозитите на вложителите цели. През 2011 година обаче Йовчев остана в орбитата на Борисов първо като негов съветник по сигурността, а след това като шеф на кабинета на президента Росен Плевнелиев. И сега Йовчев пак ни лук ял, ни лук мирисал.

Това, което трябва да се направи незабавно е шефът на БНБ Иван Искров да подаде оставка, защото за десетина дни успя да унищожи до корен доверието, което БНБ трупаше от 1997 година насам. Оставката на Искров е необходима не толкова за назидание и наказание на този нелеп човек, а за да върне малко от малко доверието в централната банка. Който и друг да застане начело на БНБ ще се ползва с известно доверие поне през следващите няколко месеца. Ако след някой друг ден ситуацията около банковата система се нажежи отново, едва ли някой би повярвал и на една дума изречена от Искров. Аз лично като го чуя да казва: „Добър ден”, гледам къде е слънцето. А в кризисни ситуации доверието е най-важното, защото то е основното средство, с което се предотвратяват опашки пред банките.

Затова точка номер едно в дневния ред на обществото в този тежък момент би трябвало да бъде отстраняването на Искров от поста, на който престоява вече втори мандат. Точка номер две е разследване на всички институции и работещите в тях лица, които са отговорни за банковата криза от последния месец. В този списък на челните места би трябвало да бъдат самият Искров и шефът на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. До тук не се вижда изглед за адекватната институционална реакция. По-скоро се вижда стремеж щетите за няколко милиарда лева, които бяха нанесени за един месец да бъдат заметени под килима. Затова мечтата да видим Пеевски, Доган и съучастниците им, които всъщност забъркаха цялата каша с КТБ оковани с белезници най-вероятно ще остане неосъществена. Ще се задоволим с касиерката и заместник-главната счетоводителка, които след като бъдат влачени по съдилищата известно време ща бъдат освободени. Така Доган, Пеевски, Василев и всичките им съучастници в престъпната схема ще приватизират печалбите, а ние като държава и общество ще национализираме загубите. При това с фанфари.

Споделете:
Тома Биков
Тома Биков

Тома Биков e български политик, роден на 10 октомври 1980 г. в Бургас. Завършва актьорство за драматичен театър в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград. Магистър по политология от СУ „Св. Климент Охридски“.  Работи в БНТ, RE:TV, "Гласове". Има две издадени книги. Участва в предсрочните парламентарни избори през 2017 година като кандидат за депутат от гражданската квота на ГЕРБ в 24 МИР – София.[5] На 26 март 2017 година е избран за народен представител в 44-ото Народно събрание.