Петър Москов: Ние сме алтернатива на ДПС във властта

– В десницата не се понасят, “тегне проклятието на ориенталската политика – основополагащи са междуличностните битки, а не идеите” – думи на Огнян Минчев на дискусия на Института за дясна политика, който май иска да сближи Реформаторския блок (РБ) и ГЕРБ. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов говори за предизборни споразумения, вие реабилитирате ГЕРБ като потенциален партньор. Това ли е курсът на РБ, г-н Москов?

– Голяма част от атаките – къде искрени, къде не, срещу Реформаторския блок бяха през тази призма – че има хора, които не се понасят. Самото съществуване на блока, идеите за разширяването му обаче са доказателство, че искаме да направим нещата не по балкански. А с ГЕРБ отношенията ни са изцяло на принципна основа. Те са свързани със защита на позициите на РБ. В следващия парламент възможност за взаимодействие има само с ГЕРБ. Ние имаме забранителни клаузи на уставно ниво за взаимодействие с БСП, ДПС и фашизоидни организации. Но дали взаимодействие с ГЕРБ може да има и как, зависи от възможността да си отстоим принципите. Компромис с тях няма да правим. За нас има нещо, което стои пред скоба. Реформаторският блок е политическото продължение на протестите срещу задкулисието и всеки, който иска взаимодействие с нас, трябва да е съгласен да има специализирано парламентарно разследване – да го наречем “Кой?”.

– Смятате ли, че с ГЕРБ това е постижимо, след като част от протеста бе и срещу ГЕРБ?

– Това е въпрос към ГЕРБ. Реформаторският блок от принципните си позиции няма да отстъпи.

– Отговор на г-н Борисов за Реформаторския блок отпреди няколко дни – “да” на партньорство, но без да поставят условия.

– Не, не поставяме условия, а залагаме публичен принцип и той не е свързан с кръчмарски приказки от типа на: “този човек ще е тук, онзи – там, независимо какво ще върши”. Въпросът пред скоба за нас от гледна точка на формиране на управленско мнозинство е да се разплете чорапът на задкулисието. Колкото до предизборните споразумения – Реформаторският блок и ГЕРБ сме конкуренти, ние представляваме различни хора.

– Не се ли борите за доверие на един и същи терен – десния или десноцентристкия?

– Ние представляваме различни хора. Тези, които харесват ГЕРБ, ще гласуват за ГЕРБ. Тези, които искат качествено различен начин на правене на политика, включително и от ГЕРБ – ще гласуват за блока. Конкуренти сме и ще се явим като такива на избори. Възможността за съвместни действия след вота е предмет на следизборно споразумение, разчитащо всяка реформа, всяка стъпка на подобно мнозинство по дни и по часове.

– А хора и постове? Г-н Борисов е категоричен – ако ГЕРБ спечели изборите, той трябва и ще е министър-председател.

– Важното, за да се случат смислени неща, е не просто кой конкретно би ги изпълнявал, а да има поне 121 души в парламента – стабилно мнозинство, което да разпише конкретни неща и да ги отстоява. Колкото до това кой ще е следващият премиер – това е далечен разговор напред във времето. Личното ми мнение е, че при парламентарно мнозинство между ГЕРБ и РБ не би било добре нито лидерът на ГЕРБ, нито говорителят на блока да е на този пост.

– Да допуснем, че изборите са минали, вие и ГЕРБ имате мнозинство, разбрали сте се за реформите. Вие бихте ли подкрепили и бихте ли участвали лично в кабинет начело с Борисов?

– Не мога да отговарям на хипотетични въпроси. Ние твърдим, че алтернативата и на възможността за предотвратяване на еднолично управление, и за изолиране на ДПС от властта, се нарича Реформаторски блок. Не става въпрос просто за присъствие на ДПС в правителство или мнозинство, а за очистване буквално на ниво секретарка на всички корупционни схеми, обхванали държавата в последните десетилетия с присъствието на ДПС във властта. Това е национална задача.

– Как десните хора да изберат за кого да гласуват – за “народняшката” или за “интелектуалната, градска” десница, както проф. Калин Янакиев обясни разликите между ГЕРБ и РБ? През 2009 г. лайтмотивът на “Синята коалиция” беше “ние сме златният ключ към дясно управление”, но после се оказа, че не е точно така.

– Не става въпрос за никакви ключове, нито за народняци и интелектуалци. Хората, които бабуват на подобни следизборни коалиции, в момента говорят само от собствено име, а не от името на РБ, нито от името на ГЕРБ. Възможността за съвместни действия след изборите може да се базира, пак повтарям, само на ясна и точна програма, на ясни и точни параметри по какъв различен начин се упражнява властта. Това означава и категорично разграничаване и забравяне на някои управленски практики, присъщи на ГЕРБ при тяхното управление.

– Всички в блока единодушни ли сте за близостта с ГЕРБ?

– Да, до дни ние ще обявим меморандум, който разписва поведението на РБ в следващия парламент – зад какво заставаме и от какво не отстъпваме.

– Има две тези за това кои са най-важните неща, които трябва да свърши служебният кабинет и какъв трябва да е той: чисто експертен, който да се фокусира върху неотложни неща и организацията на изборите, и кабинет с политически лица, който да очертае параметри на бъдещо управление, както бе кабинетът “Софиянски”. Участвате ли в разговори с президента – той даде заявка, че ще проведе неформални двустранни консултации с всички?

– Отговарям на скрития въпрос – с РБ не са водени разговори и не е отправяно запитване от страна на президента за състава на служебния кабинет. Очакванията към служебния кабинет са МВР да не е един от участниците в изборния процес. Тоест – ролята на МВР за ограничаване и ликвидиране на практиките на купен и корпоративен вот ще покаже различността на този кабинет спрямо другите. Той трябва и да върне България на понятийната карта на ЕС като стабилен и предвидим партньор. Един от големите грехове на кабинета “Орешарски” е, че постави България в ничията земя между Европа и Евразия. Служебният кабинет трябва да предприеме агресивни стъпки за връщане на доверието на ЕС. И не става дума просто дали ще получим едни пари от европейските фондове. Моето, вашето, на децата ни бъдеще зависи от стабилното членство на България в ЕС. Другото е пътят на Украйна, Беларус и други погранични на Евразия територии, разкъсвани от конфликти.

– Защо се разминахте и с президента, и с ГЕРБ за актуализацията на бюджета?

– За РБ актуализацията, внесена от правителството, е неразбираема с мотивите, с които е придружена. В тях г-н Орешарски казва горе-долу следното: Всичко му е добре на бюджета – и приходната, и разходната част, има достатъчен фискален резерв и няма нужда да се ревизира, но за всеки случай, що пък да не го актуализираме. Това е лишено от смисъл. Колкото до реакциите на позицията ни от страна на ГЕРБ или на президента, трябва да е ясно – ако се търси консенсус, това не става с телефонни разговори, не става с идеята, че ще подкрепим нещо само защото идва от страна, която изглежда добра. Става с официални консултации и експертен анализ. Блокът не е придатък към когото и да било.

– Притеснява ли ви версията, че ГЕРБ и ДПС се сближават?

– Не мисля, че трябва да влизаме в хора на врачките, които сипят обвинения към ГЕРБ, че са се договорили за нещо с ДПС. Въпросът за тези отношения обаче все пак е към ГЕРБ и ДПС. Затова казвам, че масивното присъствие на РБ в следващия парламент е единствената сериозна гаранция, че ДПС ще бъде извадено от участие в управлението. А ако ново мнозинство между ГЕРБ и РБ управлява по начина, по който това се прави в последните години, то аз персонално нямам място в това мнозинство.

От trud.bg (интервю на Лилия Цачева)

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ