Утописти мажоритаристи

Напоследък в авторитетни издания, в т.ч. и в „Петте кьошета“, за радост на червените тролове от форумите се появяват четива, внушаващи, че политическото бъдеще на България осезателно ще се разведри, ако се въведе изцяло мажоритарна избирателна система.

Авторите на тези четива си представят, че мажоритарни избори значи да си спомнят с любов за учителя по математика, да го номинират и той да стане депутат. Или пък да се огледат, да видят някой много достоен свой съгражданин и като разкажат на всички за достойнствата му, всички да скочат като един и да го вкарат в парламента. Така, мислят си авторите на четивата, с един замах парламентът ще се напълни с ярки и достойни личности, с честни родолюбци и отдадени будители, вещи експерти и твърди характери, които не се огъват пред злото.

На практика обаче ще се случи това, че партиите вместо да издигнат лидерите си като водачи на листи, ще ги издигнат като мажоритарни кандидати. Така например при пропорционална система Искра Фидосова би била депутат от Монтана в качеството си на водач на листа, а при мажоритарна ще бъде депутат в качеството си на избран мажоритарен кандидат. Няма никаква разлика, какво толкова – ще кажат мнозина. Разлика обаче има.

Разликата е, че при мажоритарна система се провеждат два тура на гласуване. На втория тур се явяват кандидатите с най-много гласове. Нека пофантазираме и да видим кои биха били те на предстоящите предсрочни парламентарни избори например. Това ще са „мажоритарните“ кандидати, издигнати от двете най-силни партии – ГЕРБ и БСП. И при мажоритарно, и при пропорционално гласуване големите партии ще вкарат хората, които предварително са си решили. Нали никой не си мисли, че „мажоритарни избори“ означава партиите да не издигат свои кандидати? Би било твърде глупаво. При мажоритарно гласуване обаче, малките партии няма да вкарат никого.

Не само ресурсите за водене на предизборна кампания, но и принципа на балотажа само ще бетонират още по-здраво най-силните играчи на политическата сцена – големите партии. И ако преди учителят по математика може да е имал някакъв шанс да излъже системата и да се промъкне, то сега няма да има никакъв, даже и теоретичен. И който си мисли, че при мажоритарна избирателна система към парламента ще рукнат потоци от достойни и отговорни граждани, изцяло под контрола на избирателите си, горчиво се лъже. Напротив, ще се зачеркне и последния шанс във властта да влязат нови лица и нови политически проекти. Затова троловете в червените форуми толкова се радват на всякакви подмятания за мажоритарни избори. Нека не им доставяме тази радост.

Споделете:
Иван Стамболов
Иван Стамболов

До 1994 г. е хоноруван сценарист и продуцент в Националната телевизия, Националното радио и Дарик Радио. През 1994 г. основава собствена компания и се заема с консултантски бизнес, с който се занимава и до днес предимно в областта на медиите и политическото позициониране. През последните години поддържа собствени публицистични рубрики в печатни и интернет издания. Автор е на книгите „Безобразна поезия“ (пародия); „Додекамерон“ (12 новели), романите „Янаки Богомил. Загадката на иконата и слънчевия диск“ и „Янаки Богомил 2. Седем смъртни гряха“; сборниците публицистика „Дзен и изкуството да си обършеш гъза“, „Картаген трябва да бъде разрушен“ и „Тънкият гласец на здравия разум“; систематичното ръководство „Технология и философия на творческото писне“. Бил е колумнист във вестниците „Пари“ и „Сега“, сп. „Економист“ и сайтовете „Уеб кафе“ и „Топ новини“, а понастоящем – във в. „Труд“ и „Нюз БГ“. Автор е на един от най-популярните български блогове Sulla.bg, носител на големите награди на Българската WEB асоциация и Фондация „БГ Сайт”. Член на Обществения съвет на БНТ и на Творческия съвет към Дирекция “Култура” на Столична община.