На днешната дата през 1959г. в Буенос Айрес умира проф. Александър Цанков. Той е преподавател в Софийския университет, икономист, юрист и политик, министър-председател на България. Един от основателите е на партия Народен сговор, лидер на партия Демократически сговор, а по – късно на Народно социално движение.
Участва активно в подготовката и изпълнението на Деветоюнския преврат от 8 срещу 9 юни 1923г. извършен от десните политически сили, решени да се противопоставят на съсипването на икономиката на страната от страна на земеделците на Александър Стамболийски, както и отказът на правителството му да защитава интересите на българите в Македония.
Цанков е един от ранените в извършения от Българската комунистическа партия терористичен атентат в църквата Света Неделя, случил се по време на неговото управление. В последвалите Априлски събития правителството на Цанков предприема репресивни мерки насочени срещу комунисти и други политически опоненти. Относно тях той заявява: „Аз отговарям само на въпроса: запазихме ли държавата? Да! Аз съжалявам за жертвите, които се дадоха, но нас не ни смущава никоя сянка. Ние сме чисти в своята съвест. Нас и историята ще оправдае.“
В последствие е наречен от политическите си опоненти „кръволок“ и „фашист“, но въпреки крайно десните възгледи на неговото Народно социално движение се обявява категорично противи „расовата теория“ и участва дейно в спасяването на българските евреи. През 1944г. малко преди Деветосептемврийския преврат емигрира в Австрия, където продължава своята антикомунистическа дейност.
В това царство, което болшевиките проповядват, човечеството се обръща в една бездушна маса, която безропотно трябва да търпи тиранията на неколцината избраници.
…
Консерватизмът дава една приемственост в живота и спазва здравото от старото, за да го предаде на бъдещето.
…
Ние облекчихме данъчната тежест не за демагогия, не за да спечелим гласовете на селския народ, но за да му дадем възможност да живее, да се труди, да напредва и да жъне резултатите от своя труд
Александър Цанков, реч от 5.X.1924г