С предложението на кабинета за данък свръхпечалба, управляващите се опитват да запълнят някаква дупка в бюджета, но там вече няма такива ръстове. Това заяви финансистът и автор в „Консерваторъ“ Никола Филипов в предаването „РеВизия” по NOVA NEWS.
Фундаментално грешно е да се наказва цял сектор, който реално успява да генерира добавена стойност. Той свързва хората, които спестяват с хората, които инвестират
„Eвропейският бизнес няма достъп до капиталовите пазари, което се потвърждава с твърдението, че европейският бизнес е банково ориентиран. Всички спестявания на бизнеса и на физическите лица отиват в Щатите, където хората могат да реализират по-голяма доходност“, каза финансистът.
По думите му Европа се задушава от тежки регулации, от данъци. В САЩ регулаторната рамка е по-олекотена от европейската, обясни той и допълни, че има тенденция в Европа да има само един регулатор. „Ако искаме да имаме развитие на капиталовия пазар, това минава през тежки дерегулации”, допълни Филипов.
„В България нямаме развит капиталов пазар. Все още се броим за млада икономика. Една развита пазарна икономика не може да се развива без развит капиталов пазар”, допълни финансистът.