Наръчник за оцеляване в Биткойн истерията

“Биткойн е балон”, “Биткойн е измама”, “Биткойн е пирамида”, “Цената на Биткойн премина $10 000”, “Цената на Биткойн ще се срине до 0”, “Цената на Биткойн ще достигне $500 000 долара до 2020 г.”

Това са най-честите новинарски заглавия, на които може да попадне всеки, който желае да се запознае с най-популярната криптовалута през последните месеци. 2017 г. превърна Биткойн  в мейнстрийм финансов феномен, постави го на челните страници на най-популярните издания, спечели му време в праймтайма на големите световни телевизии.

Историята ни учи, че често масовото информиране води до масова дезинформация. И дори Биткойн, при все статута си на финансов и технологичен феномен, не може да избяга от тази особеност в поведението на масите и масмедиите. Дори напротив, поради липсата на централизиран орган на управление (което е и най-голямото предимство на криптовалутите), некоректните внушения намират много по-лесно почва, тъй като няма кой да провежда методична кампания по отхвърлянето им.

В настоящата статия ще се опитам да представя кратък наръчник за оцеляване в Биткойн истерията, независимо дали цената му е $1 или $10 000, без значение дали архитектите на последната финансова криза го виждат като пирамида или балон, дори и за вас да е трудно да вникнете в техническите детайли около функционирането на мрежата.

Прочетете Bitcoin Whitepaper

Какво е Биткойн? Първо е важно да уточним, че Биткойн не е нито фирма, нито организация. С най-прости думи можем да опишем Биткойн като протокол, подобен на TCP/IP или интернет, откъдето идва и определението Интернета на парите. Ако някъде прочетете или чуете, че конкретен човек или организация ръководи Биткойн, подминете с насмешка написаното и се замислете дали някой може да ръководи интернет.

Винаги е добре да търсим информация от оригиналните източници, а такъв за Биткойн е Bitcoin Whitepaper, публикуван през октомври 2008 г. от човек или група от хора с псевдоним Сатоши Накамото. Не се притеснявайте, дори и да не успеете да разберете напълно всички технически детайли. Те са поле за изява на стотиците и хиляди програмисти, които ежедневно допринасят за развитието на отворения код, върху който функционира мрежата на Биткойн. Никой не очаква, че с прочитането на 9 страници ще успеете да наваксате над 40 години разработки в областта на криптографията и над 20 години изследвания върху възможността за създаване на криптовалути. От друга страна, всеки би могъл да разбере мотивите за създаването на Биткойн, а именно:

“Една чисто пиър ту пиър версия на електронен кеш би позволила онлайн плащания да бъдат изпращани директно от една страна до друга, без да преминават през финансова институция. Цифровите подписи представляват част от решението, но основните ползи биха се избгубили, ако доверена трета страна е нужна за да се предотврати double-spending. Ние предлагаме решение на double-spending проблема, използвайки пиър ту пиър мрежа.”

Дори и само това да знаете за Биткойн, то вече сте с предимство пред 99% от световната популация, включително и редица експерти, които имат претенциите да коментират материята. Достатъчно е да знаете също така, че предложеното от Накамото решение на този проблем, известен в информатиката като “Задачата на византийските генерали”, е ефективно и продължава да действа повече от 9 години върху система на стойност над 150 млрд. долара.

Не се доверявайте на авторитети

Според управлявалият близо 20 години Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан “Биткойн няма присъща стойност. Поне аз не мога да видя такава”. Всъщност изказването на Грийнспан е от месец декември 2013 г. От тогава мрежата на Биткойн се е разраснала над 2000 пъти.

През месец септември 2017 г. шефът на най-голямата американска банка JPMorgan Chase & Co Джейми Даймън нарече Биткойн “измама”. Оттогава цената на криптовалутата с е покачила приблизително три пъти, а самата мрежа се е разраснала двойно.

Целта на тези примери е да се покаже, че дори crème de la crème на финансовия и икономически интелектуален елит не може да бъде приет за безспорен авторитет в областта на криптовалутите. Дори напротив, в повечето случаи този и интелектуален елит е обременен и се опитва да вкара нов финансов модел, като този на Биткойн, в позната рамка, за да оправдаят собственото си чувство за несигурност.

Та след като Даймън и Грийнспан могат да грешат, какво остава за останалите нетолкова именити експерти, които коментират в захлас бъдещето на Биткойн? По-опитните в материята често съветват – “Направете свое собствено проучване.” и това действително е правилния подход.

Инвестирайте според познанията си

Ако въпреки уверенията на основните участници в последната световна финансова криза, че Биткойн е пирамида и балон, все пак сте решили да инвестирате, най-добре се вслушайте в съвета на един от най-умерените поддръжници на криптовалутата – Андреас Антонопулос:

“Инвестирайте само процент еквивалентен на вашето познание за Биткойн.”

Колкото повече четете и разбирате технологията, толкова по-уверени ще бъдете в своята инвестиция. Съответно колкото по-малко знаете какво представлява Биткойн и какви процеси движат технологията, толкова по-несигурни ще бъдете за инвестираните средства и ще се поддавате на капризите на пазара. А той наистина може да бъде капризен, макар волатилността да е намаляла в пъти от създаването на Биткойн до днес.

Ако познанията ви за Биткойн са достатъчно сериозни и сте инвестирали с увереност в технологията, то флуктуациите в цената и дори навлизане в мечи тренд няма да имат същия ефект, какъвто биха имали ако нямахте представа какво е Биткойн. По този начин ще имате капацитета и да подбирате източниците си на информация, а не да се доверявате сляпо на някой, който знае по-малко дори от вас.

Споделете:
Михаил Кръстев
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев е икономист, публицист и анализатор. С дългогодишен опит и в журналистиката. Член на Съвета по икономически и публични политики към УНСС.