Какво точно реформира Реформаторският блок?

Диян Божидаров, в-к “Сега”

Година след основаването си Реформаторският блок (РБ) е изправен пред две много важни задачи – да обясни за какво точно се бори и как смята да се яви на парламентарните избори. Първият отговор е важен заради обществения интерес и информираност, вторият е чисто технически – податките, че коалицията съжителства като орел, рак, щука и лешояди над тях, са много.

Реформаторският блок, или поне една част от него, има тежки връзки с КТБ. Толкова тежки, че чак са шокиращи. Констатацията не е на хейтър антиреформатор, нито на поръчков журналист. А на Меглена Кунева, лидер на Движение “България на гражданите”, един от стълбовете на блока. “За мен беше шок да разбера, че г-н Костов е имал толкова близки, буквално измерими отношения с КТБ. Не може да говориш за морал, а да правиш обратното. Не може да си просветен политик с опит, какъвто е той, и да имаш такъв паралелен живот”, заяви тя пред БНР на 27 юли. Поводът – потвърдената от самия Иван Костов информация, че семейството му има влогове в банката, както и наличието на сума (в интерес на истината – незначителна), депозирана от ДСБ. Кунева добави, че на Радан Кънев, лидера на ДСБ, не му е лесно да намери обяснение на ситуацията. А откъде съдим, че визираният Иван Костов, формално “консултант и анализатор”, е нещо повече от такъв, т.е. продължава да е политик, чийто думи и действия са актив или пасив за РБ? Пак от Кунева: “Нямам чувството, че г-н Костов се е отказал от политиката.” Права е, разбира се, още повече че след негов призив привържениците на ДСБ преференциално подкрепиха на евровота Светослав Малинов и попречиха на Кунева да стане депутат.

Кунева не за първи път е шокирана. Вече забравихме, но в следизборен анализ, прогнозирайки разстановката в бъдещия български парламент, Иван Костов допусна коалиция на блока с “България без цензура” (ББЦ). “Те могат да направят мнозинство с ГЕРБ и РБ”, заяви Костов, визирайки формацията на Бареков. Обяви я също за “новия решаващ фактор”. “Изумена съм! Тези политически сметки поставят много въпросителни”, реагира Кунева. Още не беше публично известно, че Костов има пари в КТБ, срещу банката не се водеше открита война, Бареков изглеждаше силен. Днес, от дистанцията на времето, “въпросителните” намират отговор – Костов, Бареков и банката са ъгли на една геометрична фигура. Не е триъгълъник, многоъгълник е, просто това са три от ъглите.

Зам.-председателят на ДСБ Атанас Атанасов открито призова наскоро за коалиция с ГЕРБ. “Няма промяна. С ГЕРБ сме конкуренти”, тушира страстите Кънев. Официална позиция за сътрудничество с ГЕРБ нямат нито ДСБ, нито друга формация от РБ, нито блокът като цяло. Но явно на много “вътрешни” хора им се иска съюзът да пристане на Бойко Борисов и то доста преди изборите, като мехлем за изтерзаната от опозиционност душичка на Борисов. Всъщност колко точно вътрешни са тези хора? Наистина, не му е леко на Кънев.

Да обобщим – една част от РБ открито поставя въпроса за “моралния облик” на друга част от РБ във връзка с борбата срещу мафията и олигархията; смята, че “образът” не е чист и се дължат обяснения. Затова блокът наистина трябва да ги даде – на цялото общество. Следва да обясни и смята ли наистина да реформира държавата заедно с ГЕРБ, ако – да, как точно. Второ обобщение: при толкова много вътрешни различия, проявени публично, ясно е, че блокът функционира като блок единствено на хартия. Всяка политическа формация има вътрешни конфронтации, но опитът сочи, че станат ли явни, почнат ли лидери и активисти да ги размахват из медиите, налице е разпад или той поне се заражда.

Предизборната кампания е в ход, скоро ще започне официалната. Хипотетичните избираеми места за РБ са малко. Избори се правят с пари, вероятно ще дойдат спонсори, те също ще имат претенция за местата. Кунева си има обица на ухото от “преференциалната коалиционна солидарност” на евровота. Блокът съжителства върху свлачище, обаче тия дни се появиха хора, които усърдно го застрояват. Заизливаха се “интелектуалните” основи на “общ десен управленски дом”. Защо ли ми се струва, че това е тласък за активизиране на свлачището?

Става дума за неправителствената организация, гръмко именувана “Институт за дясна политика”. При публичното си представяне тя обяви като първа своя задача “сближаването на позициите” между ГЕРБ и РБ, а в понеделник, 28 юли, проведе идейно-политическа дискусия по този въпрос. Участваха активисти от втората редица на ДСБ, “България на гражданите”, ГЕРБ (вкл. и Томислав Дончев, който в бъдещ момент може да се окаже в много предна редица), десни и не чак такива политолози, интелектуалци… Широката публика ще запомни фундаменталното прозрение на проф. Калин Янакиев (ДСБ) за “олигархията, произведена върху лява почва” и, разбира се: “Бих работил в качеството си на интелектуалец за бъдещо единодействие между тези две десници в България” (по отношение на РБ и ГЕРБ). Така става ясно, че Кънев и другите лидери на РБ са принудени не само да тичат подир излиянията на ген. Атанасов. Те в предизборна обстановка са принудени да бягат и след излиянията на цяла плеяда интелектуалци. Вместо да предлага идеи и политики, РБ е заставен да се разграничава от ГЕРБ.

На мен ми се струва обаче, че “десният управленски дом” е не просто интелектуална волност. Това е инженеринг, в който “дясното единство” е цел, но далечна. Първата е авторите на тази чутовна идея да спечелят благословията на Бойко Борисов, който отново в следващите години ще диктува хода на политическите процеси. Генералът най обича да е харесван, да го канят. Втората цел на авторите е да се харесат на европейските десни приятели, които чрез донорските си фондации адмирират десните обединения.

РБ обаче има страшно много проблеми и опитите да бъде пришит към ГЕРБ може да се окаже един от големите. Затопляне на отношенията с Борисов означава охладняване на избирателите. Ако погледнем историята, ще видим, че “интелектуалци” са причинявали много беди на политическите сили, към които иначе се числят. В един момент може да се окаже, че “отношението” към ГЕРБ е паве, с което фигури на РБ публично се замерват, и повод за разрив. За разрива, разбира се, ще има и други причини, споменати по-горе. Този ще е официалният.

От segabg.com

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ