Украйна, Грузия и Молдова се изплъзват от прегръдката на Русия

Украйна, Грузия и Молдова подписаха днес с Европейския съюз споразумения за по-тесни политически и икономически връзки, които ги изваждат от постсъветската орбита на Русия. Тя заплаши с ответни мерки.

“Аз мисля, че това е един от най-историческите дни за моята страна след придобиването на независимост”, заяви украинският президент Петро Порошенко на пристигане на срещата на върха на ЕС в Брюксел, където се състоя церемонията по подписването.

“Това е абсолютно нова перспектива за моята страна. Молдова направи избор и този избор е дефинитивен – този на европейската интеграция”, каза молдовският министър-председател Юрие Лянка.

“Да стане пълноправен член на европейкото семейство е непоколебимата воля на Грузия”, каза грузинският му колега Ираклий Гарибашвили.

Председателят на Европейската комисия Жозе Барозу нарече споразуменията “исторически” заради безпрецедентния им обсег и дълбочина. Те не само либерализират търговията между ЕС и трите бивши съветски републики, но и въвеждат в тях правилата и стандартите на европейския пазар. Това притеснява Русия, защото я изправя пред европейска конкуренция и я лишава от възможността да предлага субсидирани стоки и услуги на пазари, които тя смяташе за своя изключителна зона на влияние в постсъветското пространство.

“Русия ще вземе мерки да защити икономиката си, ако тя бъде отрицателно засегната  от споразуменията на Украйна, Молдова и Грузия с ЕС”, каза Дмитрий Песков, говорител на руския президент Владимир Путин.

Говорителят не даде подробности за евентуалните мерки. Украйна с 45-милионното си население е най-големият и най-важният от трите пазара. За да влязат в сила споразуменията, те трябява да бъдат ратифицирани от парламентите на трите страни, Европейския парламент и тези на държавите-членки. ЕС обаче вдигна предвалително търговските бариери за близо 500 милиона евро украински внос на година. Мярката ще е в сила до 1 ноември.

Споразумението премахва 99,1 на сто от украинските и 98,1 на сто от европейските мита. Украинските и европейските износители ще могат да спечелят от това съответно 487 милиона евро и 391 милиона евро на годинаспоред предварителните данни публикувани от Европейската служба за външно действие – дипломатическото ведомство на ЕС. Споразумението елиминира от първия ден на действието си съществувашите мита за повечето индустриални продукти с малки изключения, специално за автомобилостроенето. Но и с тях митата върху автомобилите падат със 117,3 милиона евро на година. Страните запазват защитни мерки за земеделските продукти. Украйна получава безмитни квоти за зърно, свинско, говеждо и пилешко месо, докато за останалата селскостопанска продукция ЕС постепенно ще премахва бариерите в преходни периоди, достигащи до десет години.

От всички украински производители земеделските ще са най-облагодетелствани от споразумението – с 330 милиона евро безмитен износ на сурова и 53 милиона евро на обработена продукция за ЕС годишно, съобщи  Европейската комисия.

Безпрецедентно в споразуменията на трите държави е законодателното сближаване в областите на финансовите, телекомуникационните, пощенските, куриерските услуги и в международното корабоплаване. Украйна се съгласява да приеме съществуващите и бъдещите европейски норми в тези сектори.

Европейските инвеститори ще намерят в партньорските страни същата регулаторна среда, както в ЕС.

Политическите части на споразуменията превдиждат партньорските страни да изградят общества, базирани на европейските принципи и ценности – демокрация, върховенство на закона, политически плурализъм, човешки права и граждански свободи. Акцент в тях е борбата с корупцията, която е бич и за трите постсъветски общества.

Въпреки сближаването с ЕС споразуменията не предлагат сами по себе си перспектива за европейско членство. Традиционно обаче в практиката на ЕС такива споразумения са първо стъпало към присъединителен процес.

От clubz.bg

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ