“Здравейте! Това видео ще ви покаже как да гласувате на предстоящите евроизбори на 25 май. Първо намираме №10 в бюлетината с надпис “Реформаторски блок” и зачертаваме квадратчето. След това намираме №4 от страничните кръгчета и попълваме по същия начин!”.

Ако сте избирател на Реформаторския блок и спазите указанията от предизборното клипче, което е качено в youtube и се разпространява в социалните мрежи, вашият вот ще бъде отчетен като глас за десния съюз и за четвъртия в листата му Корман Исмаилов, лидер на една от формациите в блока Народна партия “Свобода и достойнство” (НПСД). А ако той събере 5% от гласувалите за десния съюз и останалите от листата получат по-малко преференции (гласове), може от четвърто да мине на първо място и да стане евродепутат.

Подобно предизборно клипче с призив да се гласува за водача на листата на съюза за евровота Меглена Кунева също се разпространява в социалните мрежи. Най-вероятно агитация в този стил ще има и за втория в листата – Светослав Малинов (ДСБ), както и за лидера на СДС Божидар Лукарски, който заема третото място.

Кампания в кампанията

Корман Исмаилов казва, че клипчето с призив да се гласува преференциално за него най-вероятно е дело на някой симпатизант и дори не знаеше за съществуването му. Не отрече обаче, че всяка от партиите в десния съюз прави кампания за собствения си кандидат в листата паралелно с тази за РБ. “Поради спецификата на регионите, в които са нашите избиратели, се налага да водя мажоритарна кампания. Нашите гласоподаватели не познават останалите представители в листата, а и са подложени на огромен натиск от страна на ДПС и дори се налага да правим кампанията си полулегално”, обяснява Исмаилов. Признава обаче, че заради кампанията, която всяка от партиите прави за своя кандидат в рамките на кампанията на РБ за евроизборите, в блока има “напрежение” и “ревност”. По тази причина централният предизборен щаб е взел компромисно решение за отпечатване на листовки с бюлетината и указания как да се гласува преференциално. Количеството листовки е разпределено между първите петима кандидати от листата на десния съюз, четирима от които са лидери на формации от обединението – за водача Меглена Кунева (ДБГ), за втория Светослав Малинов, който е зам.-председател на ДСБ, за Божидар Лукарски (СДС), за Корман Исмаилов и за Николай Ненчев (БЗНС). Иначе в клиповете и в рекламните материали в централните медии няма да има агитация за кого от листата да се гласува преференциално, казват от блока.

Кунева или Малинов

Реформаторският блок на практика е единствената политическа сила, която води кампания сред избирателите си за преференциално гласуване. Една от причините е сравнително малкото гласове, които даден кандидат от листата на реформаторите трябва да получи, за да може тя да се пренареди. Според социологическите проучвания засега обединението е на ръба 6-процентовата бариера. Сметките показват, че за спечелването на един евродепутатски мандат ще са необходими между 150 000 и 155 000 гласа. При тази ситуация пренареждане на листата може да се получи с между 7000 и 8000 преференциални гласа, което е напълно постижимо. За разлика от двете големи партии – ГЕРБ и БСП, които се очаква да имат по около 700 000 – 800 000 гласа на изборите. При тях, за да стане пренареждане на листите им, на един кандидат ще са му необходими между 35 000 и 40 000 гласа.

Другата причина за усилената агитация за преференцията е разнобоят между партиите от Реформаторския блок около водача на листата. Не е тайна, че част от активистите на ДСБ не харесват Меглена Кунева. Не случайно именно от тях първо дойдоха призивите членовете и симпатизантите на формацията масово да подкрепят с преференциален вот втория в листата Светослав Малинов. При прогнозите за евентуално един евродепутатски мандат, активистите на ДСБ видяха възможност чрез преференциалния вот да спечелят мястото в Брюксел.

Дали обаче ниският преференциален праг ще сработи при листата на реформаторите е трудно да се прогнозира. Първо, защото не може предварително да се каже какъв процент от т. нар. периферни избиратели на дясното обединение ще отидат до урните да гласуват. Ако броят на нетвърдите симпатизанти е по-висок, твърде вероятно е водачът на листата Меглена Кунева да стане евродепутат, ако реформаторите преминат 6-процентовата бариера. Причината е, че лидерът на ДБГ и бивш еврокомисар е по-разпознаваема сред избирателите от втория в листата Светослав Малинов. В последното проучване на агенция “Алфа рисърч” Меглена Кунева се нарежда на четвърто място по доверие сред лидерите на формации след Бойко Борисов, Георги Първанов и Сергей Станишев с 8%. Ако обаче на 25 май до урните отидат само твърдите ядра на партиите, нищо чудно при гласуването лидерът на ДБГ да бъде изместена от втория в листата Светослав Малинов. За разлика от формацията на Кунева, чиито местни структури след парламентарните избори започнаха да се разпадат като една немалка част премина към новата формация на Николай Бареков, ДСБ имат твърд електорат, който се изчислява на около 15 хил. членове и симпатизанти. А и активистите на ДСБ имат опит в подобни гласувания, защото чрез предварителни избори си определиха кандидата за кмет на София за местните избори през 2011 г. Участваха и във вътрешните избори заедно със СДС за избора на кандидата на “Синята коалиция” за президент. Тогава на вътрешнопартийните избори в ДСБ гласуваха 1561 членове и регистрирани симпатизантина партията от София. На предварителните избори между СДС и ДСБ за президент в рамките на “Синята коалиция”, в които можеха да гласуват всички избиратели от страната, участваха общо 75 000 души.

Предимствата на преференцията

“Преференциалното гласуване може да се превърне в оръжието на РБ за спечелването на евродепутатски мандат”, казва преподавателят по избирателни системи и електорална социология от Софийския университет Димитър Димитров. “Агитацията на всяка от партиите за собствените си кандидати е нещо като принудително използване на всички ресурси и персонализиране на гласовете, защото РБ е на границата за спечелването на един мандат”, добавя той. Димитров е на мнение, че по този начин може да се мобилизира “биографичният вот” на партиите от блока, защото поотделно на парламентарните избори те имат около 300 000 гласа без тези на НПСД, които се явиха на изборите с НДСВ и спечелиха вота на около 58 хил. души.

Преференциалното гласуване ще е и тест за всяка от партиите каква тежест има в коалицията.

Опасността

Провеждането на капания в кампанията обаче крие и рискове, свързани с изострянето на напрежението както между отделните партии в десния съюз, така и за партийни проблеми вътре в партиите. Несъгласието с водачеството на листата на Меглена Кунева от страна на част от активистите на ДСБ изостря отношенията не само с партньорите от ДБГ, но и в редиците на ДСБ. По тази линия формацията на Радан Кънев е разделена на две – едната част начело с ръководството държи гласуването да е така, както е подредена листата. Другата част, зад която стои бившият лидер на партията Иван Костов, работи за преференциално гласуване в полза на Светослав Малинов. Костов вече на два пъти публично заяви, че ще подкрепи на вота за европарламент втория в листата Светослав Малинов. Бившият лидер на ДСБ планира да направи и обиколка в няколко областни града, между които Варна, Бургас и Пловдив, където да агитира в полза на зам.-председателя на ДСБ. За Светослав Малинов е и софийската организация на партията. Не случайно председателят на ДСБ и говорител на РБ Радан Кънев прибегна до тактическия ход да бъде в листата за евродепутати на последното 17-о място с надеждата, че така ще разцепи преференциалния вот. По повод вътрешната битка в блока за пренареждането на листата в ДБГ даже тръгна шега. На въпрос какви са вариантите пред дясното обединение за евроизборите оттам отговарят така: Може Меглена Кунева да стане евродепутат. Но може и Светослав Малинов. А най-вероятно е Светослав Малинов да измести Кунева от първото място, но РБ да не спечели нито един мандат.

Както и обаче да гласуват избирателите, пред РБ стои най-важната задача – да спечели поне едно евродепутатско място. Защото от него ще зависи както бъдещето на съюза, така и политическото оцеляване на част от лидерите на формациите в него.

От capital.bg

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ