На 15 декември 2017 г, лидерите на камарата на представителите и сената в САЩ завършиха финалната версия на закона за данъчната реформа на президента Доналд Тръмп (The Tax Cuts and Jobs Act). Той ще отиде за анализ в Обединената данъчна комисия. Камарата прие закона на 19 декември, а сенатът го гласува същата вечер. Очаква се президентът Тръмп да го подпише преди Коледа.
Републиканците в Конгреса се похвалиха,че новият им план ще повиши заплатите, ще създаде работни места за средната класа, а също така и ще опрости данъчната система. Данъчаната реформа си спечели сериозна критика ,както от обществеността, така и от екперти. Консервативният „Tax Foundation “ определели, че републиканците са преувеличили с обещанията си за това до каква степен реформата ще подпомогне икономиката.
Главният редактор в Бизнес Инсайдър(Business Insider) Лаурен Лайънс Коул(Lauren Lyons Cole)заяви, че независимо от това, че хората ще задържат по-голяма част от доходите си, данъчното намаление не е чак толкова сериозно и няма да доведе до значителни промени и че това колко спестяваш зависи от доходите ти.
Бизнес Инсайдър споделя информация за това какви съкращения ще получат различните данъкоплатци според окончателния план. Показаните долу данни са за самостоятелен, бездетен данъкоплатец, който притежава жилище,струващо заплатата(предполагам става въпроса годишна) му по три. Изчисленията на Зипия показват, че даден данъкоплатец би се възползвал най-много от стандартното приспадане на данъци или от приспадането на удръжките.
Крайната версия на закона орязва корпоративния данък от 35% на 21% от 2018 г.
Най-високата индивидуална данъчна ставка ще падне до 37%. Намалява се данъкът върху общия доход, удвояват се стандартните дедукции и се елиминират личните изключения от данъчно облагане. Свалянето на корпоративния данък е постоянно, докато промените, касаещи гражданите са със срок до 2025 г.
Финалната версия на закона запазва седемте данъчни групи, но намалява ставките за тях. Те ще се върнат към сегашните през 2026 г. Дотогава планът предвижда следнинте групи:
Обикновеният данъкоплатец
Законът елиминира повечето oт предметните дедукции. Това включва разходи по преместване, с изключение на военните. Увеличават се дедукциите за медицински разходи.
Законът отменя данъкът Обамакеър върху тези без здравно осигуряване. Без него, Бюджетният офис на конгреса очаква 13 млн. души да се откажат от техния Обамакеър застрахователен план. Правителството ще спести $338 млрд. от това, тъй като няма да трябва да плаща техните субсидии. Разходите за здравнеопазване ще се повишат, тъй като по-малко хора ще получат профилактичните грижи, които са нужни, за да избегнат скъпите посещения в спешното отделение.
Тези, които плащат издръжка губят своята дедукция, но пък получаващите същата няма да бъдат облагани върху нея. Тази промена започва от 2019 г. и включва разводи, подписани през 2018 г.
Данъкоплатците ще могат да приспаднат и до $10.000 от федерални и местни данъци, като трябва да избират между данъците върху недвижимо имущество и доход или тези за продажби.
Законът разширява дедукциите за медициниски разходи през 2018 г, като позволява данъкоплатците да приспадат разхди, които са 7.5% или повече от техния доход. В момента, границата е 10%. Поне 8.8 млн. души са ползвали тази възможност през 2015 г.
Удвояват се стандартните дедукции за всеки – от $6 350 на $12 000, а за съпрузи от $12 700 на $24 000. Тази промяна е валидна до 2026 г. В резултат на това, 94% ще ползват стандартните дедукции. Националната асоциация на строителите на домове и Националната асоциация на брокерите на недвижимо имущество се противопоставят на тези промени. С възползването от стандартните дедукции от повече хора, по-малко ще се възползват от предимството на дедукциите от ипотека. Това би свалило цените на домовете. Но сега може би е добър момент за това, тъй като много хора са притеснени, че се надува балон на пазараът на недвижимо имущество, който може да доведе до нов колапс.
Увеличават се данъчните кредити за отглеждане на дете, както и за грижа за зависими възрастни граждани, с цел да се помогне на семействата да се грижат за техните възрастни родители.
Бизнесът
Финалният закон сваля максималният корпоративен данък от 35% на 21% – най-нисък от 1939 г. насам. САЩ има един от най-високите корпоративни данъци в света, но повечето корпорации не плащат повече от 15%. Те могат да си позволят адвокати, специализирани в сферата, които им помагат да избегнат плащането на повече. Разширяват се възможностите за приспадане на част от данъците на малки бизнеси, ограничават се възможностите на корпорациите за някои дедукции. Законът насърчава и връщането на инвестиции в САЩ, като се очаква от това да се възползват най-вече фармацевтичните и високотехнологични компании.
Той предвижда възможност компаниите да репатрират $2,6 трилиона обратно в страната като бъдат обложени еднократно с 15,5% ставка.
Тъй като промените за бизнеса са перманентни, а тези за индивидуалния данъкоплатец са със срок до края на 2025 г. може да се каже, че данъчната реформа помага повече на бизнеса.
Законът увеличава бюджетния дефицит с почти $448 млрд. през следващите 10 години. Очаква се той да увеличи растежа на брутния вътрешен продукт на САЩ с 1,7% годишно и да създаде 339 000 работни места, както и увеличение на заплатите с 1,5%.
Източник: Мисъль