Кой как е гласувал за Южен поток?

По повод публикациятаЕвропарламентът поиска строежът на “Южен поток” да спре“ се появиха съмнения, че такъв въпрос не е разглеждан в Европейския парламент и такова гласуване не е имало. Че всичко за пореден път е измислица на българската журналистика. Объркването едва оттам, че въпросът за „Южен поток“ не е гласуван самостоятелно, а представлява чл. 28 от една голяма резолюция за Украйна и Крим (хубава и съдържателна, впрочем), озаглавена „Резолюция на Европейския парламент относно руския натиск върху държавите от Източното партньорство, и по-специално относно дестабилизирането на Източна Украйна“. Текстът за „Южен поток“ гласи буквално следното:

„…застъпва становището, че газопроводът „Южен поток“ не следва да се изгражда, както и че на разположение следва да бъдат други източници на доставка …“

Именно този текст е приет, така че няма лъжа, няма измама и българската журналистика този път не си е измислила нищо. Но тези съмнения дадоха повод за някои допълнителни задълбочавания на официалния сайт Vote Watch Europe, където могат да се проследят всички гласувания по групи, по държави и поименно по депутати. Запитахме се как са гласували евродепутатите и по-специално как са гласували страните, през които „Южен поток“ би трябвало да мине, включително и с разклоненията. Те са България, Сърбия (която все още не е член), Словения, Италия, Унгария и Австрия.

Австрийците (19 бр.) в по-голямата си част са съгласни „Южен поток“ да не се строи. Против са двама независими. Въздържали са се само социалистите им, които са четирима души, и един либерал.

Унгарците (22) също подкрепят спирането на строежа. Против са само двама и те пак се оказват независими. Въздържат се отново социалистите, които и тук са четирима. Не броим отсъстващите.

При италианците (цели 50 – Mamma mia!) ще преброим отсъстващите, защото те са 30 души. Сладури, bella Italia! От присъстващите, 11 души подкрепят спирането на проекта, трима (двама националисти и отново един независим) искат тръбата да се прокарва, въздържат се тримата присъстващи социалисти. Останалите социалисти отсъстват. Двамина са присъствали, но не са гласували.

Словенците (8). Те всички са за спирането на строежа с изключение на трима отсъстващи. Двама от тези отсъстващи са единствените им двама социалисти. Тези нещо се наговарят…

В подкрепа на „Южен поток“ по държави има най-много депутати от Франция, Италия и Холандия, а като партии – „Конфедеративната група на Европейската обединена левица – Северна зелена левица“ (последният да затвори вратата), „Европа на свободата и демокрацията“ (евроскептиците, към които се числи и Слави Бинев) и сума ти независими, които вероятно си имат всеки своите индивидуални ангажименти. Въздържали са се много германци и испанци, а като партии – всички социалисти.

Като цяло мнението на Европа по отношение на „Южен поток“ е следното: 1.) ЗА неговото прекратяване – 77% или 437 гласа; 2.) ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 15% или 85 гласа; 3.) ПРОТИВ спирането на „Южен поток“ – 9% или 49 гласа.

Къде сме ние? Нашите депутати са 18. Слави Бинев е отсъствал, както и Антония Първанова и Димитър Стоянов. От присъствалите, 8 души са подкрепили прекратяването на строежа на газопровода. Въздържали са се почти всички социалисти и почти всички либерали. Ако отсъстващите бяха присъстващи, то „Южен поток“ щеше да спечели много по-категорична българска подкрепа.

Казах, че „почти“ всички либерали са се въздържали, защото Антония Първанова е отсъствала. Казах обаче, че „почти“ всички социалисти са се въздържали, защото има един социалист, който не е издържал да остане верен на предварителната интеревропейска договорка между социалистите да се гласува „въздържал се“ и е подкрепил „Южен поток“, гласувайки „против“ спирането на неговия строеж – Маруся Любчева.

Това е. Както се казва – всеки сам да си прави изводите. А по въпроса дали трябва да бъде разрушен Картаген, аз и моята група гласуваме ЗА.

 P.S. А за тези, които са по-любопитни – 20 въпроса са “Южен Поток”, които Валентин Стоянов зададе още на предишния министър на икономиката и енергетиката.

Споделете:
Иван Стамболов
Иван Стамболов

До 1994 г. е хоноруван сценарист и продуцент в Националната телевизия, Националното радио и Дарик Радио. През 1994 г. основава собствена компания и се заема с консултантски бизнес, с който се занимава и до днес предимно в областта на медиите и политическото позициониране. През последните години поддържа собствени публицистични рубрики в печатни и интернет издания. Автор е на книгите „Безобразна поезия“ (пародия); „Додекамерон“ (12 новели), романите „Янаки Богомил. Загадката на иконата и слънчевия диск“ и „Янаки Богомил 2. Седем смъртни гряха“; сборниците публицистика „Дзен и изкуството да си обършеш гъза“, „Картаген трябва да бъде разрушен“ и „Тънкият гласец на здравия разум“; систематичното ръководство „Технология и философия на творческото писне“. Бил е колумнист във вестниците „Пари“ и „Сега“, сп. „Економист“ и сайтовете „Уеб кафе“ и „Топ новини“, а понастоящем – във в. „Труд“ и „Нюз БГ“. Автор е на един от най-популярните български блогове Sulla.bg, носител на големите награди на Българската WEB асоциация и Фондация „БГ Сайт”. Член на Обществения съвет на БНТ и на Творческия съвет към Дирекция “Култура” на Столична община.