[author] [author_image timthumb=’on’]https://blogs-images.forbes.com/ashleystahl/files/2016/04/Ashley-Stahl_avatar_1460683176-400×400.jpg[/author_image] [author_info]Aшли Щал (aвтор на оригиналната публикация) е кариерен специалист.
Основател е на CAKE Publishing. Експерт по контратероризъм.
Помогнала е на хиляди милениали да се реализират професионално.[/author_info] [/author]
Често се говори как поколението на милениалите е привилегировано, мързеливо и нарцистично. И докато милениали като мен бяха заети да отблъскват грубите критики и стереотипи, които постоянно са отправяни към нашетo поколение, една нова демографска група бавно изплуваше от сенките. Здравей, поколение Z! Финансово отговорна, мразеща татуировки, клоняща към Републиканската партия група, сочена от консервативните хора за тяхната най-добра надежда за бъдещето и за антипод на милениалите.
Докато милениалите помнят касетофоните и модемите за интернет, поколението Z израстна преследвано от постоянни терористични заплахи и училищни престрелки, облъчващи ги от техните компютърни екрани.
Те израстнаха гледайки как милениалите се присъединяват към трудоспособното население с хиляди долари в студентски заеми и изглежда те нямат намерение да повтарят нашите грешки.
Според изследване, поколение Z е по-индивидуалистично, по-консервативно, както социално така и финансово и то вече оказва своето влияние върху политическата ни система. Поколение Z, тези родени след 1995 г, е може би най-консервативното поколение след Втората световна война и е притеснително, че тяхното влияние е било пренебрегвано почти напълно на последните избори. Въпреки че страховете ни може да са превантивни, трябва да не допускаме грешката да пренебрегваме интригуващите, но също и може би притеснителни възгледи за света на поколение Z.
Често милениалите са критикувани, че са пословично либерални, но изглежда че поколението след нас се е разбунтувало напълно. Изследване във Великобритания анкетира почти 2 000 възрастни и открива, че 59% от поколението Z oписва своите възгледи като “консервативни” и “умерени” относно теми като гей браковете, легализацията на марихуана, права за транссексуалните и дори татуировките.
Това е радикална промяна спрямо 83% милениали и 85% поколение Х, които заявяват, че техните виждания са доста или много либерални относно същите теми. Притеснително е, че при все по-консервативните му възгледи, поколение Z не е взето предвид на последните избори, въпреки че те са първите за много от тях. По-младите поколения са известни с това, че са либерални, следователно погрешно предположихме, че поколение Z ще гласува за Демократическата партия на САЩ. Но изследванията показват, че възгледите на поколение Z са много близки до тези на либертарианците или умерените републиканци и че те са съпричастни на Доналд Тръмп относно проблеми като национална сигурност и заетост.
Можем да спекулираме относно причините защо поколение Z се различава толкова много от предишните. Една гледна точка би била, че те са хвърлени в ерата на интернет още от люлка и са израстнали в среда на медийно обсебване, което ги е изложило на тероризъм, училищни престрелки и страшната бюджетна криза ежедневно. Никога не им се е налагало да питат никой за информация, упътвания или рецепта.
Да могат да изградят собствени мнения от таблет и удобството на дивана си, поколение Z се е превърнало във много индивидуалистично поколение, което разчита само на себе си и на интернет за изграждането на мнение. Може да се поспори дали този механичен начин на живеене и независимост от други за помощ може да е изградил безчувственост към проблемите на другите у поколение Z, което би обяснило по-консервативните им възгледи върху социалните проблеми.
Едно нещо, за което ние милениалите можем да завиждаме на поколение Z е че те могат да избягват студентските заеми като огън! Поколение Z e не само социално по-консервативно, а и финансово също така. Ново изследване на Центъра за кинетика на поколенията открива, че учениците от поколение Z имат планове “да работят по време на висшето си образование, да се въздържат от каквито и да е дългове и да започнат да спестяват за пенсионирането си“.
Шокиращо, 12% вече пестят за пенсия, а цели 21% от поколението Z имат спестовна сметка преди да навършат 10 г. В момента 77% от поколението Z изкарват собствени си пари, като работят на свободна практика, частично са заети и др. Джейсън Дорси, президент на Центъра за конетика на поколенията и експерт по темата поколение Z и милениалите, казва за поколение Z:
“Тяхното практично и финансово консервативно поведение ги прави част от бизнеса и икономиката ни въпреки тяхната млада възраст.”
Фактът, че поколение Z вече има голямо влияние върху икономиката и политиката ни, въпреки че току що е излезнало от гимназията, предполага че трябва да гледаме на тях сериозно и да разгледаме внимателно причините, накарали ги да бъдат по-консервативни.
Разбира се, искаме следващото поколение да бъде по-добро от нас. Като по-възрастни роднини, нас ни е грижа за тях и със сигурност оценяваме, че те са се поучили от някои от нашите грешки, особено във финансов аспект. Но също така е важно да следим внимателно по-радикалните политически възгледи на поколение Z. Републиканската партия обикновено влиза в диалог с хората, когато са по-зрели, но с консервативните възгледи на поколение Z, за републиканците има голяма вероятност да спечелят и следващите избори. Ако не искаме да има голяма изненада през 2020 г. трябва да намерим начини да се свържем и със следващото поколение и да работим заедно.