Защо ETF-овете не са толкова готини?

Последните няколко години има известен хайп около борсово-търгуваните фондове (англ. exchange-traded funds- ETFs). Консултанти от всякакъв калибър ще ви кажат:

”Гледай пазара – нагоре е в последните N години след 2009. Сигурен залог е! Разбира се, не можеш да знаеш коя компания ще пропадне, но знаеш със сигурност, че средно всичките ще си растат.”

Или както се казваше в приказката: Един човек може да сгреши, един милион – не.

И в първите години след кризататова беше истина. Вече обаче е проблем. Ето защо:

 

Глобалните инвестиции в борсово-търгувани фондове в милиарди долари.

Един ETF изкукпува с парите, които получава от инвеститорите, акции в компании, листнати в даден борсов индекс в почти идентична пропорция към тежестта на всяка фирма в индекса. Добра компания или лоша – няма значение. Това, което е от значение е колко голяма е тя спрямо всички други в индекса.

Можете да видите проблем тук. Телекомуникационните компании има напълно различни маржове на печалба, сезонност на търсенето и пик в бизнес цикъла от петролните, да речем. Те не могатда получават равни инвестиции на единица капитал ad infinitum без хората рано или късно да се събудят за реалността, че няма да могат да си върнат парите от една от тях.

Това трябва да имаме в предвид, когато говорим за тяхната устойчивост. А това е важно, защото всички се държат все едно това са безплатни пари. Вярно е – фондовият пазар се представя значително по-добре през последните 30 години, отколкото през 30-те години преди това. Но това е само заради исторически ниските лихви и де-факто печатане на пари, наречено количествено улеснение, които централните банки прокарват от тогава. Не може да траят вечно.

И въпреки това хората се връзват, защото не могат да видят инфлацията. Но тя е там. Просто официалните измерители не я засичат, защото тя отива основно в големи неща, които представляват малка част от месечните разходи на повечето хора – недвижимите имоти и инвестициите във фондовия пазар, чиято цена скача към небесата.

Връщаме се към ETF-овете – свръхинвестирането винаги води до рецесия рано или късно.Ако хората продължават да инвестират в борсово-търгувани фондове, някои компании в индекса ще започнат да спадат ценово повече от други. Ще се получи ефект на доминото, който ще повали целия индекс. Това, от друга страна, ще потопи ETF-а и първоначалните инвеститори ще изгубят парите си.

Пред очите ни се сформира балон и трябва да внимаваме. Възходът на ETF-овете беше възможен само заради разхлабената парична политика на централните банки, които направиха исторически аномалично високият ценови растеж толкова нормален, колкото холивудските секс-скандали. Няма такова нещо като безрискова възвращаемост.

Оригинална публикация

Споделете:
Славчо Маринов
Славчо Маринов

Славчо Маринов е бакалавър по финансова икономика от университета Есекс във Великобритания. В момента следва магистратура по Банков мениджмънт в Нов български университет. Бивш кадър в финансовите медии, Славчо има широк опит в отразяването и коментирането на икономическите новини на деня. Има подчертан интерес към макроикономиката, икономическата ефективност, оптимизирането на производствения процес и теорията на игрите. Той е сред победителите в конкурсите за икономическо есе на редица организации, сред които Българската макроикономическа асоциация, Българското либертарианско общество и фондация “Атанас Буров”.