19 май: Никола Ганчев

#НаДнешнияДен 1876 г. е обесен Никола Ганчев – български революционер, съратник на Васил Левски.

Роден е на 5 февруари 1843 г. в с. Муратлии (днес квартал „Колю Ганчев“ в Стара Загора), Ескизаарско. Първоначално завършва петокласното училище в родния си град, а след това се занимава с часовникарство и обущарство. Участва дейно в обществено-културния живот на местното читалище, изявявайки се като надарен театрал и музикален деец.

Никола Ганчев е един от учредителите в основания от Васил Левски частен революционен комитет в Стара Загора през 1869 г. Впоследствние е избран за негов председател. Като съученик на Апостола на свободата постепенно става един от най-близките негови сподвижници и съратници в Южна България.

Преживява тежко залавянето и смъртта на Васил Левски, но въпреки голямата загуба продължава с още по-големи сили революционната си дейност. През 1873 г. той участва в Общото събрание на Българския революционен централен комитет-БРЦК, провело се в румънската столица Букурещ.

Ганчев взема дейно участие в подготовката на Старозагорското въстание, която започва през лятото на 1875 г., превръщайки се в един от основните организатори на предстоящия бунт. Заедно с братята Михаил и Георги Жекови, Стефан Стамболов, Господин Михайловски, Стефан Чифудов, Руси Аргов, Никола Райнов – Пантата, и много други набира средства, набавя оръжие и боеприпаси за предстоящите въоръжени действия. След неуспеха на Старозагорското въстание се укрива, но е заловен от турските власти, като в продължение на няколко месеца е подложен на жестоки изтезания, за да издаде своите другари. Накрая е осъден на смърт чрез обесване.

На 19 май 1876 г. Никола Ганчев е изведен на градския площад в Стара Загора и присъдата му е изпълнена пред очите на неговите съграждани. Така само на 33-годишна възраст загива един велик българин, отдал целия си съзнателен живот за освобождението на България от османско владичество.

Днес признателните потомци са издигнали паметник на видния български революционер в центъра на Стара Загора. На негово име са кръстени квартал и улица в родния му град.


Източник

Споделете:
Консерваторъ
Консерваторъ