29 юни: Кирил Христов / Александър Цанков

На 29 юни през 1875 година в Стара Загора е роден българският поет Кирил Христов.

Противоречива личност оставила ярка следа в българската литература. Учил в Триест, живял в Неапол и Лайпциг, преподавал дълго време български език и литература в Пражкия университет и в Лайпциг. Редактор на редица български списания, съден задочно заради статии против цар Фердинанд, Кирил Христов остава недооценен и неразбран за епохата си, поради тази причина и до днес няма пълно издание на неговите трудове. По случай 142 години от рождението на поета избрахме едно от най-емблематичните му стихотворения – „Жени и вино, вино и жени”.   

I

Прости мъртвило, роден край, прости!
Пред мене нов живот се днес открива,
с нов трепет се сърцето ми опива,
и моят дух неудържим лети
към щастие – към бури и вълненйя?
Пиян съм аз от мойте младини!
Тъй хубаво е всичко окол мене!
Жени и вино! Вино и жени

II

Колиба кривнала е ваший храм,
кандило слънцето ви е… – Плъзнете
по призраци, а мене оставете
да поживея, както аз си знам:
в безумства и вов вихрени наслади!
И погребалний ми ли чуйте звън,
не ме окайвайте, че сили млади
прахосал съм: то беше дивен сън!

III

О, нека отлети живот крилат –
ала със пълна чаша във ръката,
кога тъй сладостно шуми главата,
когато цял е в рози Божий свят!
И нека отлежала се отпусне
на топломраморните й гърди,
несвестно нека шепнат бледни устни:
Ах, тихичко ми пей, не ме буди!…

На 29 юни 1879г. е роден проф. Александър Цанков. Той е преподавател в Софийския университет, икономист, юрист и политик, министър-председател на България. Един от основателите е на партия Народен сговор, лидер на партия Демократически сговор, а по – късно на Народно социално движение. Участва активно в подготовката и изпълнението на Деветоюнския преврат от 8 срещу 9 юни 1923г. извършен от десните политически сили, решени да се противопоставят на съсипването на икономиката на страната от страна на земеделците на Александър Стамболийски, както и отказът на правителството му да защитава интересите на българите в Македония. Цанков е един от ранените в извършения от Българската комунистическа партия терористичен атентат в църквата Света Неделя, случил се по време на неговото управление.

В последвалите Априлски събития правителството на Цанков предприема репресивни мерки насочени срещу комунисти и други политически опоненти. Относно тях той заявява: 

„Аз отговарям само на въпроса: запазихме ли държавата? Да! Аз съжалявам за жертвите, които се дадоха, но нас не ни смущава никоя сянка. Ние сме чисти в своята съвест. Нас и историята ще оправдае.“ 

В последствие е наречен от политическите си опоненти „кръволок“ и „фашист“, но въпреки крайно десните възгледи на неговото Народно социално движение се обявява категорично противи „расовата теория“ и участва дейно в спасяването на българските евреи. През 1944г. малко преди Деветосептемврийския преврат емигрира в Австрия, където продължава своята антикомунистическа дейност.    

Споделете:
Боян Златанов
Боян Златанов

Старши програмист в българска софтуерна компания. Завършил икономическа социология в Университет за национално и световно стопанство.